« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adam yetiştirelim !

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Belçika'nın en tehlikeli canisi olarak nitelendirilen çocuk katili Marc Dutroux'un kaçmasından sonra, Adalet Bakanı ile birlikte istifa eden Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Johan Vande Lanotte, şu açıklamayı yapıyordu: ‘‘Kamuoyundan özür diliyorum. Dutroux'un 4 saatte yakalanması, kusurumuzu affettirmez. Başarısızlığımızın bedelini ödememiz doğaldır. Siyaset, riskli bir iştir. İstifa etmemiz son derece normaldir. Önce, kendi vicdanımıza karşı sorumluyuz..’’

Aşağı yukarı aynı saatlerde, bir başka ülkede toplanan ve hukukçulardan oluşan bir kurul, ‘‘Oğuz Sarvan, Trabzonspor-Galatasaray maçında, sahada Fenerbahçe'yi temsil etti. Fenerbahçe forması giyerek maçı yönetti’’ diyen Hakan Şükür'ün sözlerini hakaret kabul etmeyerek, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun verdiği cezayı apar topar kaldırmıştı !

Cahilin okumuşa egemen, güçlünün hep haklı olduğu; çalanın çalmayandan daha fazla itibar gördüğü, çalışanın rüşvete teşvik edildiği bir ülkede, bu karar ‘‘sürpriz’’ diye yorumlanabilir miydi ? Daha önce buna benzer sözleri söyleyip, disiplin kurulunda ceza alanların bu kararı onanmış, ne gam ? Dün dündü, bugün de bugün.. Güçlünün safında yer almak, oturulan koltuğu kaptırmamak için en geçerli yol değil miydi ?

PES DOĞRUSU

Ya, televizyon ekranında insanların yüzüne baka baka, ‘‘Hakan Şükür'ün sözleri hakaret değil’’ diyen, kendisi de Oğuz Sarvan'a aynı şeyleri söylediği halde işi pişkinliğe vurarak, bir ay ceza alan Toshack'ı eleştiren Galatasaray yöneticisi Ateş Ünal Erzen'e ne demeliydi ? O da toplumumuzun, spor yöneticisi kesimini şahane bir şekilde temsil etmiyor muydu ?

Mesele, Galatasaray meselesi değil.. Sarı-kırmızılılar, Türkiye'nin en iyi kadrosuna sahip, en iyi futbol oynayan ekibi.. En iyi teknik direktörünü barındıran, şampiyonluğa en layık takımı.. Tahkim kurulu olayı, Galatasaray'ın muhtemel şampiyonluğunu küçültmek, ‘‘bu işin içinde bir iş var’’ havasını vermek amacıyla da yazılmamıştır.. Bu sadece, toplumumuzun ne derece kokuşmakta olduğunun küçük bir örneğini belgelemektedir, o kadar..

Bizler, bırakalım yıldız yetiştirmeyi, önce adam yetiştirelim.. Bu memleketin, Hakan Şükür, Abdullah, Şifo Mehmet, Rüştü'den önce, Lanotte gibi insanlara ihtiyacı var.. Futbolda nereye geleceğimizi, Avrupa Toplululuğu'na girip giremeyeceğimizi ondan sonra tartışırız !Bunları da Beğenebilirsiniz