Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adam olacak belediyeler!

  Hürriyet Haber
  10 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Şubat 2000 - 00:01

  Şirinevler'deki çeşme yakında açılacak

  Barış Manço öldükten sonraki bir yıl içinde belediyeler ilçelerinde onun adını taşıyan bir yer tesis etmek için birbirleriyle yarıştı. Talep kimi zaman doğrudan halktan geldi. Örneğin Bahçelievler'de herkesin Boyacı Hüso olarak tanıdığı Hüseyin Yıldırım 15 bin imza topladı, belediyenin Şirinevler Meydanı'nda bir Barış Manço Çeşmesi yapmasını sağladı. Belediyenin mimarları tarafından yapılan çeşmenin tek eksiği, musluğu!

  Çocukken Batman'da başlayan sevgi

  Boyacı Hüso Barış Manço sevgisinin kökenini anlatıyor: ‘‘Sekiz- dokuz yaşındaydım. Barış Manço konser için Batman'a geldi. Halk merakla bu uzun saçlı adamı dinlemeye koştu. Barış Manço dedi ki: ‘Gençler öne gelsin, çünkü onlar bu memleketin geleceği, ne yapacaksa onlar yapacak.’ O gün bugündür ben Barış Abi'ye hayranım. Onu kaybettiğimizde bir şeyler yapmak istedim. Bir çeşme yaptırmak için imza topladım. Bunları Belediye Başkanımız Saffet Bulut'a götürdüm, bizi kırmadı, bu çeşmeyi yaptırdı.’’

  Barış Manço öldükten sonraki bir yılda belediyeler adını bir yerlerde kullanmak için yarıştılar. Hatta bu haber için belediyeleri aradığımızda şu ana kadar ilçelerinde adı Barış Manço olan herhangi bir yer tesis edemeyenlerin bir tür eziklik duyduğunu bile sezdik!

  <ı>İşte belediyelerin Barış Manço için yaptıkları:

  Bahçelievler: Barış Manço Çeşmesi Boyacı Hüso'nun katkılarıyla yapıldı.

  Büyükçekmece: Bu ilçede 20 sokağa sanatçı isimleri verilmiş, Barış Manço'nun payına da arka taraflardaki bir sokak düşmüştü. Ama ölünce, belediye ismini sahildeki bir sokağa taşıdı.

  Esenler: Varolan bir çocuk kütüphanesine Barış Manço adı verildi.

  Eyüp: Öldükten sonra yeni bir parka Barış Manço adı verildi.

  Sarıyer: Belediye Büyükdere'de bir araziye ‘‘Adam Olacak Çocuk Parkı'' kurdu, ama arazi sahibi dava açtı, kazandı, park açık arttırmayla satışa çıkıyor.

  Kartal: Belediyenin Topselvi'deki kültür merkezinin kütüphanesine geçen yıl sanatçının adı verildi.

  Şişli: Belediye sanatçının adına bir kültür merkezi oluşturmak için yer arıyor. Burada Manço'nun özel eşyalarının sergilenmesi düşünülüyor.

  Beyoğlu: Barış Manço Beyoğlu Belediyesi'nin kültür elçisi olduğu için ay sonunda bir anma programı yapılacak.

  Kadıköy: Şarkıcının adına Caferağa'da bir kültür merkezi kuruldu. Belediye bir de Manço heykeli yaptırıp Moda'daki evinin önüne dikecek.

  Tuzla: Şifa Mahallesi'nde Lale Manço İlköğretim Okulu'nun temeli bir yıl önce atıldı. Belediye, okula arazi temin etti, inşaatın takibinde Lale Manço'ya yardım ediyor.

  Bakırköy: Belediyenin İncirli'deki kültür merkezinin kreşine ‘‘7'den 77'ye Barış Manço'' adı verildi.

  Maltepe: Barış Manço'nun adını taşıyan 2590 metrekarelik bir park bulunuyor. Parkın yapımına sanatçının ölümünden önce başlanmış.

  Gürpınar Beldesi: Beldede Soydaş Mahallesi’nde yapımı süren parka sanatçının adının verilmesi planlanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı