« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adam gibi gidiyorum

"Yüzüme karşı bir görüşme olmadı dense de arkandayız dense de bu kadar inandırıcı olmayan söylemleri duyduktan sonra artık burada olmamız mümkün değil. Görevime adam gibi başladım, adam gibi devam ettim ve adam gibi bitiriyorum."

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
UEFA Kupası’nda Metalist Kharkiv karşısında alınan yenilgiyle birlikte Avrupa’ya havlu atan Beşiktaş’ta beklenen gerçekleşti. Teknik direktör Ertuğrul Sağlam teknik direktörlük görevinden istifa etti. Sağlam, "Kendime olan saygım, Beşiktaş’a olan sevgim ve Türk antrenörlüğünün saygınlığı için istifa ediyorum" dedi.

Sağlam, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, Metalist Kharkiv maçından sonra kendisine yapılanları içine sindiremediğini ve istifa ettiğini söyledi.

2007-08 sezonu başında Yıldırım Demirören yönetimi tarafından teknik direktörlük görevine getirildiğini kaydeden Sağlam, 2.5 yıllık anlaşma yaptığını, Beşiktaş’ın başında ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Türk teknik adam olduğunu belirterek, başında bulunduğu süre zarfındaki icraatlarını özetledi, "Metalist maçındaki 4-1’lik yenilgi ile UEFA’ya veda ettik. Bu eleniş bizi derinden yaraladı. Maç sonrası söylediğim ’Hayat devam ediyor’ cümlesi farklı algılandı ve değişik yerlere çekildi. Bu ifadeleri takımın 3-4 gün sonra ligde oynayacağı önemli karşılaşma öncesinde takımı bu maça hazırlamak için söylenmişti. Bu elenişten dolayı üzdüğümüz camiamızdan özür diliyoruz" diye konuştu.

Beşiktaşlılık duruşunu Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’dan öğrendiğini ifade eden Sağlam, "Beşiktaş’a beni futbolcu olarak transfer eden, bugünlere gelmemde emeği olan saygıdeğer onursal başkanımız Süleyman Seba’ya çok teşekkür ediyorum. Gelişlerimin yanında maalesef gidişlerim de olaylı oluyor. Gerek futbolcu, gerekse teknik direktör olarak büyük camiaya yakışır şekilde davrandım. Beşiktaşlılık duruşunu Sayın Seba’dan öğrendim. Bundan da taviz vermedim. Her ortamda camiamızı en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Sağlam, 15 dakika süren ve soru almadığı basın toplantısında bazı siyah beyazlı yöneticileri de eleştirerek, şunları kaydetti: "Alışık olmadığımız olaylarla da karşılaştık. Görevdeki teknik direktörü hakkında daha ilk günden açıklama yapan, birçok yöneticiyle çalıştım. Bu insanların neye hizmet ettiğini hala anlamış değilim. Beni yıpratmaya çalışan gazetecileri ise söylemiyorum. Biz dışarıda rakiplerle mücadele ederken bir de içerdekilerle mücadele ettik. İçimizde biz sevinirken üzülenler, üzülürken sevinenler oldu."

Sorunları halledeceklerine, bu takımı şampiyonluğa taşıyacaklarına inandıkları için mücadelelerini sürdürdüklerini anlatan Sağlam, şöyle devam etti: "Bugün Beşiktaş’ta kalırsam şampiyon olacağına kesinlikle inanan bir teknik direktör olarak karşınızdayım. Ama Beşiktaş’ın yetiştirdiği bir isim olarak, Türk antrenörlüğünün bir temsilcisi olarak son günlerde bana yapılanları içime sindiremiyorum. Bu yapılanları hak etmediğimizi düşünüyorum. Ben görevdeyken başka bir isimle görüşülmesinin yanı sıra bazı medya mensupları ve kuruluşları üzerinden yıpratma kampanyası ile karşı karşıya kaldık."

Başka bir teknik direktörle görüşüldüğünün yüzüne söylenmediğini belirten Sağlam, "Yüzüme karşı böyle bir görüşme olmadığı dense de, arkandayız dense de bu kadar inandırıcı olmayan söylemleri duyduktan sonra artık burada olmamız mümkün değil. Türkiye’de yerli hocayla yabancı hocaya yapılan çifte standardın ortadan kaldırılmasını istiyorum" dedi.

Milli maç nedeniyle lige ara verildiğini hatırlatan Sağlam, "Yönetimin görüştüğü iddia edilen, ama bana sorumlu kişiler tarafından şu toplantıya girene kadar ’Kesinlikle kimseyle görüşmedik, arkandayız’ diyenler şimdi rahatlıkla görüşebilirler" diye konuştu.

Sağlam, Beşiktaş’ta Ertuğrul Sağlam olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: "Benim Ertuğrul Sağlam olmamda en büyük payı olan Beşiktaş’tır, vefayı da ahde vefayı da bilirim. Bizim Beşiktaş sevgimizi paraya tahvil etmeye çalışanlar bu söylediklerimden sonra utanırlar mı bilmiyorum."

Konuşacak çok şeyin olduğunu belirten Sağlam, "Bazı yöneticilerin yaptığı gibi takıma zarar veren yolu izlemek istemiyorum. Kol kırılır yen içinde kalır. İçimizde fırtınalar kopsa da insanların yaptığı samimiyetsizlikleri anlatmak istemiyorum" dedi

Ertuğrul Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Beşiktaş’ın başarıya ulaşması en büyük dileğim. Bana ve benden önceki teknik direktörlere yapılanın yeni teknik direktöre yapılmasını istemiyorum. Taraftarlarımız geldiğim günden bu yana bana destek verdi. ’Adam gibi adam Ertuğrul Sağlam’ dediler. Görevime adam gibi başladım, adam gibi devam ettim ve adam gibi bitiriyorum."


Bunları da Beğenebilirsiniz