Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adam ‘gata’

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  09 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Eylül 2012 - 00:23

  Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için Yunancada “uyanık” anlamına gelen “Gata” (Kedi) tabirini kullandı.

  Butaris, Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Selanik’de bir sokağa (Apostolu Pavlu sokağı) Atatürk’ün adı verilmesi düşüncesinden vazgeçildiğini belirtti ve “Ancak Davutoğlu bana ‘biz İzmir’de bir sokağa Elefterios Venizelos’un adını vereceğiz. Bakalım siz ne yapacaksınız?’ dedi. Adam ‘gata’ (kedi)” diye konuştu. Türklerin İzmir’de bir sokağa eski Yunan başbakanlarından Venizelos’un adını vermeleri halinde ne yapacağı sorulduğunda “Biz de bir sokağa Atatürk’ün adını vermeyi reddedemeyeceğiz” cevabını veren Butaris, Atatürk öldüğünde Selanik’de bir sokağa adının verildiğini, İstanbul’daki 6-7 Eylül 1955 olaylarından sonra da sokağın adının değiştirildiğini hatırlattı.
  Butaris, ırkçı-faşist Altın Şafak partisinin yasaklanmasını da istedi. Selanik Belediye Başkanı “Ancak, Yüksek Mahkeme bu partiyi yasal sayıyorsa bana çenemi kapatmak kalır” dedi. Asıl mesleği olan şarap üreticiliğine de değinen Butaris “Bağlarım yakın yerde. Bazen işim var deyip belediyeden kaçıyorum. Beni sevgilimde ya da siyasi bir görüşmede olduğumu zannedenler var. Oysa ben şarabımdan birkaç yudum tadıp geri dönüyorum” diye konuştu.

  400’üncü yıl hediyesi

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal ile İstanbul Conrad Otel’deki çalışma kahvaltısında biraraya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Suriye konusu ele alındı. Konuk bakan, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıların barındığı kamplara sağladığı yardımın düzeyini ve kalitesini övdü, Türkiye’ye teşekkür etti. Davutoğlu, Rosenthal’e Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı nedeniyle basılan hatıra pulu ve zarfını hediye etti.AA

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı