Adaletin bu mu dünya!

Celal ÖZCAN / BERLİN
03.09.2014 - 10:25 | Son Güncelleme: 03.09.2014 - 10:58

Bu iki olay Almanya’nın Münih kentinde yaşandı. İki yıl arayla. İkisi de Almanya'da derin infial yarattı. Olayın yankıları Almanya sınırları dışına taştı. İki olay da tarihe metro dayakçıları olarak geçti. Birincinin aktörleri Türk ve Yunan, ikincinin aktörleri Alman... Alman mahkumlardan biri şimdi özgür. Türk mahkum hala hapiste... Yunan mahkum ise çoktan sınırdışı edildi.

İKİ olayı da bilmeyen yok. Birinci olay 20 Aralık 2007'de yaşandı. 20 yaşındaki Serkan A. ile 17 yaşındaki Yunanlı arkadaşı Spyridon L. gece evlerine dönüyorlardı. İkisi de alkollüydü ve yasağa rağmen metro istasyonunda sigara içiyorlardı. İki genç, kendilerine sigara yasağını hatırlatan 76 yaşındaki emekli öğretmene, “Pis Alman” diye sataştı. Atışmalar yolculuk boyunca deAdaletin bu mu dünyavam etti. İki genç metrodan inen yaşlı Almanı takip edip ara katta acımasızca döverek ağır yaraladı. Görüntüler güvenlik kamerasına yakalandı.

ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS
Metro dayakçısı Serkan'la Spyridon adam öldürmeye teşebbüsten yargılandı. Serkan suçu işlediği sırada 20 yaşında olmasına rağmen yetişkin olarak, Spyridon L. gençlik yasasına göre yargılandı. Serkan 12 yıl, Spyridon 8.5 yıl hapse mahkum oldu. Spyridon cezasının bir bölümünü yattıktan sonra Yunanistan'a sınırdışı edildi. Serkan cezaevinde cezasını çekiyor.

İKİNCİ OLAY
İkinci olay 12 Eylül 2009'da, Münih Solln metro durağında yaşandı. Sonu ölümle bitti. Kendilerinden küçük dört genci çevirip haraç isteyen iki Alman gence, 50 yaşındaki menajer Dominik Brunner müdahale etti. Buna öfkelenen iki genç, Solln durağında metrodan inen menejer Brunner'i güpegündüz kıyasıya dövdü. Ağır yaralı hastaneye kaldırılan Dominik Brunner kurtarılamadı.
Bu olay da tüm Almanya'da derin infial uyandırdı. Dominik Brunner'i döverek ölümüne yol açan 17 yaşındaki Sebastian L. adam yaralama suçundan 7 yıl, suç ortağı Markus S. cinayetten 9 yıl 10 ay hapse mahkum oldu.

O ŞİMDİ SERBEST
7 yıla mahkum olan Sebastian'ın cezası 2017'de bitecekti. Ama cezasının üçte ikisini yattıktan sonra iyi halden sessizce tahliye edildi. Hatta nin tahliyesi, cezaevinde başladığı meslek eğitimini tamamlaması için bir ay gecikti.
İki olay ve sonucu şu soruyu tartışmayı acilen gündeme getiriyor:
Yargı ne kadar adil ve ne kadar eşit?

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı