Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adalet istiyoruz

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Aziz Yıldırım seyircisiz oynama cezasına tepki gösterdi

Fenerbahçe Kulübü’nün haksız bir cezaya çarptırıldığını anlatan Yıldırım, <ı>‘‘Bu yanlış tahkimden dönecektir. Kulüplerarası dostluğu engelleyen bir karardır. Uzlaşmadan yana olmalıyız’’ diye konuştu.

FENERBAHÇE Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray maçında çıkan olaylar nedeniyle sarı-lacivertli kulübe 1 maç seyircisiz oynama cezası vermesine tepki gösterdi. Yıldırım, dün yaptığı basın toplantısında, Fenerbahçe'nin rakip sahada oynadığı maç nedeniyle rakibiyle eşit ceza almasının doğru olmadığını ifade ederek, ‘‘Ali Sami Yen Stadı'nda olay çıkartacaksınız, bir maç ceza alacaksınız, diğer taraftan konuk ekip bin 500 kişiyle stada gelecek, yine bir maç ceza alacak. Bu çok yanlış bir uygulama. Taraftarı ve bizi üzdü, üzmeye de devam ediyor’’ diye konuştu.

Maç sırasında yakılan meşaleler konusunda emniyet müdürlüğünün araştırma yaptığını ve Galatasaray yöneticilerinin ifadelerine de başvurduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

‘‘Bu olayın failleri bellidir. Böyleyken, federasyon gözlemcisinin -Fenerbahçeli taraftarlar maçı üç dakika durdurdu- diye rapor tutması nedeniyle bize ceza verildi. Bir gözlemcinin yazdığı raporla böyle ceza verilmez. Hakem raporunda zaten maçın 8 dakika durduğu ve bunun nedeninin de Galatasaray tribünlerinden atılan meşaleler olduğu yazıyor. Gözlemcinin oturduğu tribünden bizim taraftarlar da yeterince görülmüyor. Buna rağmen böyle ceza verilmesi, ne yazık ki bizi zarara uğratıyor.’’

Yıldırım, bugüne kadar hep uzlaşmacı bir tavır takındıklarını vurgulayarak, ‘‘Ancak, uzlaşma ile bir yere gidilmediğini bu kararla anladık’’ dedi.

Fenerbahçe Kulübü'nün stadyumdaki tel örgüleri kaldırmak için girişimde bulunduğunu ve her zaman sahalarda meydana gelen olayları önlemek için üstüne düşen görevleri yaptığını kaydeden Başkan Yıldırım, ‘‘Biz mücadelemizi dürüstçe veriyoruz. Federasyona karşıyız, dedik ama seçilmelerini de saygıyla karşıladık. Onlara karşıydık diye de şimdi diyet ödememeliyiz. Böyle bir ceza 25 milyon taraftarı olan bir kulübe verilmemeli. Federasyon kulüpler için varolduğunu bilmeli’’ şeklinde konuştu.

Aziz Yıldırım, seyircisiz oynatma kararının kulüplere büyük bir külfet getireceğini ifade etti. Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin aynı konumda olduklarını, iki kulüp için de konuştuğunu belirten Yıldırım, ‘‘Bu karar, iki kulübümüze de 150-200 milyar liralık bir cezadır. Büyük kulüpler böyle cezaları kaldıramazlar. Biz ceza verilmesin demiyoruz ancak cezaların hakkaniyetle verilmesini istiyoruz’’ dedi.

Yıldırım, PFDK'nın aldığı kararın yarın (bugün) Tahkim Kurulu'nda görüşüleceğini ve bu kurulun adaletli bir karar alacağına inandığını kaydetti. Tahkim Kurulu'na gerekli belgeleri bizzat kendisinin vereceğini vurgulayan Yıldırım, ‘‘Sanırım Tahkim Kurulu, maçın kasetlerini de izleyecek ve Ali Sami Yen Stadı'nda neler olduğunu görecek. Bizim taraftarın sahaya meşaleleri atmadığını, sahadaki tüm meşalelerin Galatasaray tribünlerinden geldiğini saptayacaktır. Tahkim Kurulu'ndan ne karar çıkarsa çıksın, saygılıyım ve öyle sanıyorum ki, onlar sağduyulu bir karar vereceklerdir’’ diye konuştu.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un bu kararı bizzat gözden geçirmesi gerektiğini ve konuya el koymasını istediklerini vurgulayan Yıldırım, federasyonun kulüplerin iyi bir şekilde işleyebilmeleri için varolduğunu hiçbir zaman unutmaması gerektiğini savundu.

Yıldırım, demokrasinin beşiği sayılan ABD'de bile, Ermeni yasa tasarısının görüşülmesi sırasında cumhurbaşkanının olaya el koyduğunu hatırlatarak, Haluk Ulusoy'un -Kurullara ben karışamam- sözünün her zaman için gerçeği göstermediğini ifade etti.

Son olarak, sporcuların televizyon görüntüleri sonucu cezalandırılmalarına da karşı olduğunu söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: ‘‘Türkiye'de sadece 4 büyük kulübün maçları televizyondan canlı ve geniş bir şekilde yayınlanıyor. Dolayısıyla bizler ceza alırken, maçı hiç yayınlanmayan kulüplerin futbolcuları ceza görmüyorlar. Bu çifte standartın ortadan kalkması gerekiyor.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler