Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet Divanı'ndan Senegal'e çağrı

  AA
  21.07.2012 - 15:17 | Son Güncelleme: 21.07.2012 - 15:17

  Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, Senegal hükümetinin, bir süredir Senegal'de olan Çad'ın eski diktatörü Hissene Habre'yi yargılaması ya da yargılanmak üzere Belçika'ya iade etmesi gerektiğine hükmetti.

  Uluslararası Adalet Divanı'nın kararı bağlayıcı olduğu için Senegal'in yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda Belçika, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvurabilecek.

  Mahkemenin kararı, insan hakları örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

  Uluslararası Af Örgütü, Senegal'e Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı karara uyması çağrısında bulundu.

  İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW) ise, kararı Habre'nin 21 yıldır adalet için mücadele eden kurbanları ve kurbanların aileleri için büyük bir zafer olarak niteledi.
  Çad'ın eski diktatörü Habre, siyasi rakiplerini öldürmekle de suçlanıyor.

  Habre'nin mahkeme önüne çıkarılması için 13 yıldır uğraşan HRW avukatı Reed Brody, "Sonunda kararlılığımız ve sabrımızın meyvelerini toplamaya başlayacağız. Mahkeme, Senegal'in yeni liderlerine Habre'yi mahkeme karşısına çıkarmak için verdikleri sözü daha fazla ertelemeden tutmaları gerektiği mesajını verdi" dedi.

  1987 yılında Çad'ı ziyareti sırasında casusluk suçlamasıyla tutuklanarak 6 ay hapsedilen Senegalli işadamı Abdurrahman Gueye, Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı karardan çok mutlu olduğunu, ancak Habre'nin Belçika'da yargılanması gerektiğini söyledi.

  Gueye, "50 derece sıcaklıkta aç susuz güneşin altında bekliyorduk. Ortağım, 4 ay sonra öldü. İşkence gören, alınıp götürüldükten sonra bir daha dönmeyen insanlar gördüm. Yaşadığım her gün Habre'nin adalet önüne çıkması için dua ediyorum" dedi.

  69 yaşındaki Habre, azledilmesinin ardından batı Afrika ülkelerinden Senegal'e kaçmıştı. 2005 yılından bu yana deniz kenarındaki lüks villasında ev hapsinde tutulan Habre, darbeyle iktidara geldiği 1982 yılından azledildiği 1990 yılına kadar on binlerce kişiye işkence yapmak ve öldürmekle suçlanıyor. Çad, eski diktatörü gıyabında yargılamış ve 40 binden fazla kişiyi öldürmekten suçlu bularak ölüme mahkum etmişti.

  Senegal, daha önce Habre'nin iadesi ile ilgili talepleri reddetmişti.

  Habre'nin yargılanmasının 29 milyon avroya mal olacağını ileri süren Senegal, 2010 yılında yapılan uluslararası donörler konferansında 8,6 milyon avroluk bütçeyi kabul etmişti.

  Senegal'de geçen mart ayında iktidara gelen Devlet Başkanı Macky Saul, Habre'nin özel bir mahkeme tarafından yargılanabileceğini söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı