Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet Bakanlığı'ndan 'siyasi baskı' açıklaması

  A.A
  08 Kasım 2009 - 16:30Son Güncelleme : 08 Kasım 2009 - 16:30

  Adalet Bakanlığı, “Adalet Bakanlığının yargı üzerinde siyasi baskı oluşturmak amacıyla yargıç ve savcıları soruşturmaya dahil edin şeklinde talimat verdiği” iddiasının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazete yayımlanan “Siyasi baskı belgelendi” ve “Bakanlık: Yargıyı da soruşturun” başlıklı haberde, “Adalet Bakanlığı'nın, Ergenekon savcılarına, 'Birinci sınıf yargıç ve savcıları da soruşturmaya dahil edin' şeklinde talimat vererek yargı üzerinde siyasi baskı kurduğu” iddialarına yer verildiği kaydedildi.

  Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yazısı üzerine yaptığı inceleme sonucunda, bazı hakim ve Cumhuriyet savcılarıyla ilgili soruşturmanın, CMK'nın 250 ve 251. maddeleri uyarınca ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmesi gerektiği sonucuna vardığı ifade edilen açıklamada, evrakın gereği yapılmak üzere mahalline gönderildiği bildirildi.

  Açıklamada, şöyle denildi:
  “Bu işlem, CMK'nın 'Görev ve yargı çevresinin belirlenmesi' başlıklı 250. maddesinin 3. fıkrasında açık bir şekilde düzenlenen şu hüküm uyarınca yapılmıştır: 'Birinci fıkrada belirtilen suçları işleyenler sıfat ve memuriyetleri ne olursa olsun bu Kanunla görevlendirilmiş ağır ceza mahkemelerinde yargılanır. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yargılayacağı kişilere ilişkin hükümler ile savaş ve sıkıyönetim hali dahil askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır.'
  Kanunun doğru uygulanması yönünde yapılan bu işlemin dışında, 'Adalet Bakanlığının yargı üzerinde siyasi baskı oluşturmak amacıyla yargıç ve savcıları soruşturmaya dahil edin şeklinde talimat verdiği' iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı