Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet Bakanlığı: İşkence iddiaları asılsız

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, hayata dönüş operasyonu sonucu Sincan, Edirne ve Kocaeli F tipi cezaevleri ile diğer cezaevlerine nakledilen hiçbir tutuklu ve hükümlüye işkence ve kötü muamelede bulunulmadığını bildirdi.

  Açıklamada, ''Hayata dönüş operasyonu nedeniyle başka cezaevlerine nakledilen hiçbir tutuklu ve hükümlü kayıp değildir. Operasyon sırasında bazı tutuklu ve hükümlülerin güvenlik güçlerince vurularak veya yakılarak öldürüldüğü iddiası tümüyle gerçek dışıdır'' denildi.

  Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında tutuklu ve hükümlü yakınları ile çeşitli dernek ve kuruluşlara atfen yayınlanan ''F tipi cezaevlerinde işkence yapıldığı, tutuklu ve hükümlülerin tedavi ettirilmediği, bazı kayıpların olduğu, tek tip elbise uygulamasına geçildiği, giysi ve gıda maddelerinin verilmediği'' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

  Hayata dönüş operasyonu sonucunda Ankara-Sincan, Edirne ve Kocaeli F tipi cezaevleri ile diğer cezaevlerine nakledilen hiçbir tutuklu ve hükümlüye işkence ve kötü muamelede bulunulmadığına yer verilen açıklamada, operasyon sırasında yaralananların derhal hastanelere kaldırıldığı, tedavileri tamamlananların da cezaevlerine iade edildikleri ifade edildi.

  Hastanelerden taburcu edilen bazı tutuklu ve hükümlülerin yanma ve yaralanma dolayısıyla vücutlarında bazı belirtilerin kaldığının kaydedildiği açıklamada, bu belirtilerin aileler tarafından cezaevinde işkence yapıldığı iddiasıyla bir kanıt olarak gösterilmeye çalışıldığı, bu iddiaların da gerçekle bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

  Tüm işkence iddialarına karşı duyarlı olunması ve adli, idari soruşturma başlatılması için ilgili cumhuriyet başsavcılıklarına talimat verildiği bildirildi.

  Kayıp yok

  Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere bakanlık tarafından 29 Kasım 2000 tarihinde çıkarılan genelge gereğince tuz, şeker ve sıvı gıda verildiğinin kaydedildiği açıklamada, eylemlerin devam ettiği bütün cezaevlerinde 24 saat süreyle hizmet vermek üzere yeterli sayıda doktorun görevlendirildiği ancak iddia edildiği gibi zorla veya anestezi verilmek suretiyle tedavi yapılmadığına yer verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

  ''Hayata dönüş operasyonu nedeniyle başka cezaevlerine nakledilen hiçbir tutuklu ve hükümlü kayıp değildir. Nakiller tamamlandıktan sonra nakledilen tüm tutuklu ve hükümlülerin isim listeleri, cezaevi ve adliye ilan tahtalarına asılmıştır. Talep eden baro başkanlıklarına listeler gönderilmiştir. Ayrıca, tutuklu ve hükümlülere faks, mektup ve telgraf ile yakınlarına haber verme olanağı sağlanmıştır.

  Tek tip değil, yardım giysisi

  Nakil işlemleri tamamlanır tamamlanmaz başta F tipi cezaevleri olmak üzere, operasyon yapılan tüm cezaevlerinde Ramazan Bayramı ve yılbaşı nedeniyle kapalı ziyaretlere izin verilmiştir.

  Cezaevlerine nakledilen tutuklu ve hükümlülerin mevsim koşullarına uygun giysi ihtiyaçları, aileler tarafından ziyaretler sırasında karşılanmıştır. Ayrıca, ihtiyacı olanlara talep ettikleri takdirde hükümlü elbisesi verilmiştir. Bu yardım dahi 'tek tip elbise uygulamasına geçiliyor' biçiminde istismar edilmeye çalışılmaktadır. Yeni açılan F tipi cezaevlerinde kantinler kurularak hizmet verilmeye başlanılmıştır.

  Günlük gazete veriliyor

  F tipi cezaevlerinin kalorifer sistemlerinin çalışmadığı yönündeki iddialar, ısrarla gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Daha önceki basın açıklamalarında da izah edildiği üzere, hizmete yeni açılan üç cezaevinde kaloriferler yanmakta ve kısmi arızalar da anında müdahale edilerek giderilmektedir. Kayıt kabul işlemlerinin tamamlanması ile birlikte havalandırma avluları açılmıştır.

  30 Aralık 2000 tarihinden itibaren günlük gazete verilmesine başlanmıştır. Bu cezaevlerinde iki kanaldan merkezi yayın yapılmaktadır. Ancak, radyo kanallarını izlemek mecburi tutulmamıştır. Düğmelerin istenildiği zaman kapatılması mümkündür.

  Karalama kampanyası

  Hayata dönüş operasyonu sırasında bazı tutuklu ve hükümlülerin güvenlik güçlerince vurularak veya yakılarak öldürüldüğü iddiası, tümüyle gerçek dışıdır.

  Kamuoyunun gözü önünde gelişen ve televizyon kanallarından da açıkça izlenebilen görüntüler karşısında bazı tutuklu ve hükümlülerin örgüt liderlerince nasıl ölüme sevkedildikleri, malta kapılarına bağlanmak suretiyle vahşice yakıldıkları, hala hafızalardan silinmemiştir.

  Olaylar sırasında hayatlarını kaybeden tüm tutuklu ve hükümlülerinölüm muayene ve otopsileri cumhuriyet başsavcılıklarınca yapılmaktadır. Gerçek ölüm nedenleri, bu adli belgelerde yer almaktadır. Soruşturma sonuçları ile her türlü belge, olaya müdahil olanlarca incelenebilecektir.

  Ülke dışında veya daha önceki bulundukları cezaevinde son derece rahat ve lüks bir hayat süren örgüt liderlerinin diğer militan ve sempatizanları ne şekilde ölüme ve öldürmeye yönlendirdikleri, sağduyulu kamuoyunca yeterince değerlendirilmektedir.

  Şimdi ise bu örgüt liderlerinin kendi suçlarını örtbas etmek amacıyla birtakım çevreleri de yanlarına alarak, büyük bir karalama kampanyasına giriştikleri anlaşılmaktadır.''  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı