ANKARA HABERLERİ

Adalet Bakanı Gül açıkladı: Adliyeler tek çatıda toplanacak

Zehra AYDIN/AA
09 Ağustos 2017 - 16:52Son Güncelleme : 09 Ağustos 2017 - 16:53

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara’da adliye hizmetlerinin tek merkezde toplanacağını açıkladı.

Zehra AYDIN/AA

Yenimahalle’de dün toptancı hali ile eski icra daireleri ve mahkemelerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Bakan Abdulhamit Gül, Ankara’nın 6 farklı noktasında adliye hizmeti verildiğini ve mevcut adliye binasının yetersiz olduğunu söyledi. Bakan Gül, ikinci bir adliye yapılmasının da düşünülebileceğini belirtti. Hizmet verilecek yerin neresi olacağının duyurulacağını ifade eden Gül, şöyle konuştu:
“Farklı yerlerde, farklı binalarda birtakım hizmetler veriliyor ama bu, vatandaşlarımızın hizmeti çok iyi almasını engelliyordu. Hakim ve savcılarımız için çok iyi olmayan koşullarda hizmetler veriyordu. Çok yakında inşallah Ankaralılara, hakimlerimize, savcılarımıza, hemşehrilerimize, vatandaşlarımıza konuyla ilgili bir somut neticeyi bildireceğiz. Bunun için toplantılarımızı da yapıyoruz. En kısa zamanda bu sorunun çözümü noktasında bir kararı nihayete erdireceğiz ve kazmayı vuracağız. Milletvekillerimiz ve tüm teşkilatlarımız bu sonucu bekliyorlar, inşallah yoğun bir şekilde buna çalışacağız.

BİR YERDE TOPLAYACAĞIZ

Bir vatandaşımız bir sorunu olduğunda bir başka adliyeye, başka sorunu olduğunda farklı yere gidiyordu. Avukatlarımız neredeyse 10 parçaya ayrılmak zorundalar, hakim ve savcılarımız da öyle. Biz adliye hizmetlerini bir merkezde mümkünse toplamak için bir gayret gösteriyoruz. Bunun neticesini almaya çalışacağız. Dağınık yerlerdeki adliyelerin hepsini bir arada toplayacağız. İcra, iş, ceza davaları için başka yere gitmeyecek, vatandaşımız bir yerden hizmeti alacak.”

BARO TALEP ETMİŞTİ

Ankara Barosu, daha önce Sıhhiye’deki Adliye binasında bulunan mahkemelerin başka binalara taşınmasına tepki göstererek, adliye hizmetlerinin tek çatı altında verilmesini talep etmişti. Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Diğer şehirlerde büyük ve çağdaş adliye binaları yapılıp tüm mahkemeler tek çatı altında toplanırken Ankara’da bunun tam tersi şekilde adliyenin parçalara ayrılmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Ankara’da yaşanan adliye sorununun, Başkent’e yakışır, kentin ihtiyaçlarına uygun, tüm mahkemeleri tek çatı altında toplayacak, adalete erişimi kolaylaştıracak büyük ve modern bir yeni adliye binası yapılarak çözülebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Adalet Bakanı Gül açıkladı: Adliyeler tek çatıda toplanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2017 tarihinde saat 16 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adalet Bakanı Gül açıkladı: Adliyeler tek çatıda toplanacak haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı