Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet Bakanı Çiçek, Fas Adalet Bakanı ile görüştü

  Hürriyet Haber
  23 Ocak 2006 - 20:36Son Güncelleme : 23 Ocak 2006 - 20:45

  Fas Adalet Bakanı Muhammed Buzubaa, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile basına kapalı görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, protokolde, iki ülke arasında suçluların iadesi ile terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, para aklama gibi organize suçlarla mücadele alanında komisyonlar kurulmasının öngörüldüğünü belirtti.

  Fas ajansı MAP'ın haberinde de, protokolde, hukuk adamı yetiştirilmesi alanında karşılıklı deneyimlerden ve belgelerden yararlanılmasının ve iki ülkenin adalet bakanlıklarının yasa tasarıları konusunda fikir alışverişinde bulunmasının öngörüldüğü belirtildi.

  Faslı Bakan Buzubaa, protokolün ana hatlarının, Türkiye'ye geçen eylül ayında yaptığı ziyarette belirlendiğini belirterek, protokolle iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların da en iyi şekilde yürürlüğe konulmasının garanti altına alınmasının amaçlandığını kaydetti.

  BAKAN ÇİÇEK

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Fas ile ilişkileri her alanda geliştirmek istediğini belirterek, uluslararası terörizmle mücadele etmek için iki ülke arasında sıkı işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.
  Bakan Çiçek, “Fas ve Türk adalet sistemleri arasındaki benzerliğin, deneyim ve bilgiyi karşılıklı paylaşmaya teşvik edici nitelikte olduğunu” ifade etti.

  Fas'a 2 gün önce gelen Cemil Çiçek'in bu ülkedeki temasları 25 Ocak'ta sona erecek. Bakan Çiçek, başkent Rabat'taki bazı mahkemeleri ziyaret ettikten sonra Fes kentine geçecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı