Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet Bakanı bizle empati kursun

  Ferit ASLAN - Bayram BULUT / DHA
  06 Ocak 2011 - 00:21Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 10:48

  Ceza sürelerini kısaltan CMK 102’nci maddesinin yürürlüğe girmesi ile tahliye edilenler arasında yer alan terör örgütü Hizbullah’ın üst düzey yöneticilerinin 1994 yılında öldürdüğü öğretmen Recep Oyur’un oğlu Ahmet Arif Oyur, tahliyelere sert tepki gösterdi.

  Oyur, tahliyelerin sanıklar için bir piyango ve af olduğunu belirterek, “Tahliye kararına çok üzüldük, gerçekten yaralayıcı, kamu vicdanını yıkıcı ve rencide edici bir karar. Tahliye kararı konusunda, Adalet Bakanı’nı mağdurlarla empati kurmaya çağırıyorum” dedi. 1994’te 18 yaşındayken babası Recep Oyur’un Diyarbakır’da öğretmenlik yaptığını söyleyen Oyur, “Babam, cuma günü İstiklal Marşı çıkışı çarşıya giderken Hizbullahçılar tarafından pusuya düşürülüp ensesinden iki kurşun ile şehit edilmiştir. Yüzlerce kişinin gözü önünde gündüz ortası öldürülmüştür” diye konuştu.

  Bu arada, tahliye edilen 10 sanığın avukatı Sıdkı Zilan da, Hizbullah davalarında bazı kurumların mahkemelere yardımcı olmadığını iddia etti. Zilan, Beykoz’da ele geçirilen evrakın bütün olarak kendilerine içeriği hakkında bilgi verilmediği gibi, bilirkişinin incelemesi ile özetinin çıkartılmadığını savundu. Zilan “Bazı şeyler mahkemelerden dahi gizleniyor veya mahkemeler vakıf da bize açıklamıyorlar. Kurumlar doğru dürüst cevap vermiyor” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı