Adalet arayan işçi aileleri, 37. kez vicdan ve adalet nöbeti tuttu

İSTANBUL (CİHAN) -
04.01.2015 - 17:38 | Son Güncelleme:

Taksim'de adalet arayan işçi aileleri, işçi hastalıklarına ve ölümlerine dur demek için ‘37. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tuttu. Nöbete CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve gazeteci Ahmet Hakan’da destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan işçi yakınları ellerinde ‘Kaza Değil Cinayet, Doğal Afet Değil Cinayet' dövizleri taşıdı. İş kazalarında yaşamını yitiren yakınlarının fotoğraflarını yere bırakan eylemciler, 2015’in ilk ‘37. Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni tuttu. Polis ekipleri de eylemde geniş güvenlik önlemi aldı.

Eyleme katılan CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “İş kazası ve meslek hastalığı Türkiye’nin görülmeyen büyük bir dramı. Sadece geçen ay çalışırken iş kazalarında ölenlerin sayısı 127. 2014 yılında ise Bin 886 kişi yani toplam 6 kez Soma cinayeti kadar toplam insan iş kazalarınca, iş cinayetlerinde ölmüş. Ama tek tek bu ölümler olduğu için maalesef gündeme gelmiyor. Ya toplu ölümler olacak ki gündeme gelsin.” dedi.

Adalet arayan işçi aileleri, 37. kez vicdan ve adalet nöbeti tuttu

Türkiye’nin uluslararası bütün sözleşmelere taraf olması gerektiğini anlatan Tanrıkulu, “Biz CHP olarak her türlü siyasi kaygıdan uzak durarak parlamentoya iş sağlığı ve ölümleri için önerilerde bulunduk. Türkiye’nin uluslararası bütün sözleşmelere taraf olması gerektiğini söyledik. Ama maalesef hükümet, AKP çoğunluğu mecliste yasalaştırmaktan uzak bir tutum izliyor.” açıklamasını yaptı.

İşçi yakınları, okunan basın bildirisinin ardından bir sonraki Pazar günü buluşmak üzere meydandan ayrıldı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı