Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Adalet, Allah'a kaldı

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.04.1998 - 00:01

  Yargının içinde bulunduğu içler acısı durumu, halen görev başında bulunan bir başsavcı korkusuzca dile getirdi. Erzurum Başsavcısı Hakkı Köylü, ‘‘Adaletten umudu kesen, mafyaya gidiyor’’ dedi. Küçük yerlerde soruşturmaları çavuş veya onbaşıların yaptığını belirten Başsavcı, adalet sisteminin Allah'ın yardımıyla işlediğini kaydetti.

  Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Hakkı Köylü, yargının büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu, bu sorunların süratle çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Başsavcı Köylü, mahkeme kararları geciktiği için mafyaya başvurulduğunu, mahkemelerde şahitlerin yarısının yalan ifade verdiğini söyledi. Adliyelerde hakim ve savcıların iş yükünün fazla olduğunu kaydeden Başsavcı Köylü, bugünkü koşullarda adalet sisteminin Allah'ın yardımıyla işlediğini söyledi.

  Başsavcı Köylü, yargının adil olması gerektiğini, bunun için de yargılamanın dürüst, doğru ve hızlı olmasının hedef alındığını belirterek, ‘‘Bunlardan birinin eksikliği halinde yargılamayı adil olarak kabul edemeyiz. Hakim ve savcılarımızın yükü, Batı ülkelerindeki meslektaşlarına göre çok daha ağırdır. Tüm bu olumsuz koşullara karşın Türkiye'de adalet görevini yerine getirmeye çalışıyor’’ dedi.

  ŞAHİTLER YALANCI

  Hakim ve savcı kadrolarının süratle takviye edilmesi gerektiğini anlatan Başsavcı, mahkemeden kararların geç çıkacağı düşünüldüğünden mafya gibi değişik yollara başvurulmasının da bir gerçek olduğunu vurguladı. Başsavcı Köylü, ‘‘Adaletin doğru tecelli etmesi, yalnızca hakimin çalışması ile orantılı değil. Bir de şahitlik müessesesi var. Bu çok önemli bir şey. Özellikle ceza ve hukuk davalarında mahkemenin vereceği kararlar, şahitlerin ifadelerine dayanır’’ diye konuştu.

  AVRUPA ZORLUYOR

  Dava safhasına kadar soruşturmanın da çok iyi yapılmasının, isabetli karar için gerekliliğine dikkat çeken Başsavcı Köylü, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Özellikle küçük yerleşim birimlerinde, soruşturmaları bir başçavuş ve onbaşının yaptığı vakidir. Bunların tabii ki hukuki bilgileri yoktur. Bu yüzden yeniden soruşturma yapmamız gerekebilir. Asıl olan büyük yerleşim yerlerinden ziyade küçük yerleşim yerlerindeki adli zabıta görevini yapan teşkilatın yenilenmesi ve bunların eğitilmesidir.’’

  Başsavcı Köylü, yargıdaki sorunların Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıya sokabileceğini belirtirken de, ‘‘Bazı şeyleri sağlıklı yapamamış olacağız ki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bizi ve idareyi zorlamaya başladı’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı