"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Adalarda pişer kazığı bize düşer!

Deniz aynı deniz. Balık, kalamar, karides aynı karides. Barbunun, kalamarın adı bile aynı, gözünü sevdiğimin. Peki, biz neden 3 katı para ödüyoruz, gözünü Ege Denizi’nde açmış kayıp balık Nemo’ya?
Hikaye, mezatta başlıyor. Egeli emekçi balıkçı, sabahın tebelleşinde denizin yollarını tutuyor. Tutuyor, yüklüyor, sırtlıyor mezada getiriyor. Diyelim ki, Çeşme mezadı. Çünkü, bizim kıyılardaki en pahalı balık ve deniz ürünü oradan başlıyor. Bodrum’u da yabana atmamak gerek.
O sabahki ganimet hale gelip, açık artırmaya sunuluyor. Mezat herkese açık. Buraya kadar her şey normal. Ama mezat balık restoranlarına da açık. İşte mesele burada başlıyor. Restoranlar artırdıkça artırıyor. Evine balık almak isteyen vazgeçip mezattan çekiliyor. Balık lokantaları arasındaki rekabet iyice kızışıyor.

Adalarda pişer kazığı bize düşer


Sonuçta; balıkçının 3 paraya mezata sunduğu balık, 30 paraya, 40 paraya fırlıyor. Çeşme ve Bodrum dışındaki kıyı kentleri ya da kasabalarında bu rekabet daha insaflı. Bir de üzerine acayip dükkan kiraları, deli gibi içki vergisi binince; Yunan ellerinde içki dahil adam başı 16 Euro’ya kalktığın balıkçıdan, bizim kıyıda 100 kaymeden aşağı kalkamıyorsun neredeyse.
Ekte bir tablo hazırladım. Durum hiç iç açıcı değil. Bunun önlemi nasıl alınır, ne olur, ne yapılır, halkım fosforla yeniden nasıl kucaklaşır bilmiyorum. Ama gidişat fena.
Ha bir de, İstanbul’dan Çeşme’ye, Foça’ya, Urla’ya, Karaburun’a gelip balıkçıda arkamdaki masaya oturup, gelen hesaba “aaa çok ucuzmuş” demeyin artık; yemin ederim uçan tekmeyle masalara dalıcam. Saygılar.

Yunan’da ne kadar bizde ne kadar

Adalarda pişer kazığı bize düşer


Otoparklar kendine geldi
Çeşme otoparkları hakkındaki yazım biraz ses getirdi gibi. Bir tek ben değil tabii, bir çok köşe yazarı yazdı-çizdi. Halk şikayetini dile getirmeye başladı. Çeşme’de bizzat gittiğim bazı plajlarda son otopark ücretleri şu şekilde.
Sole Mare: 10 TL. (vale)
BouBou: 20 TL (vale)
Marakesh: 10 TL (vale)
Dilaila: Otopark ücretsiz.
Deli Deli Otopark ücretsiz.
Ice Beach: Kendin park edersen otopark ücretsiz.
Bonjour: Otopark ücretsiz.
Dodo Beach: Otopark ücretsiz.

X