Gündem Haberleri

  Adalara yeni plajlar

  Hürriyet Haber
  06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalar Belediyesi, sahil şeridinde yeni plaj alanları açıyor, eskileri temizliyor

  Denize daha çok yerden girilebilmesi için Adalar Belediyesi'nin başlattığı çalışmalar sonuç vermeye başladı. Kınalıada'da başlatılan plaj yeri ve sahil düzenleme çalışmaları bitirildi. Ayrıca son yapılan ölçümlerde ada sahillerinin denize girmeye elverişli olduğu da saptandı.

  Bu yaz Adalar'da denize girmek isteyenler, sayıları gittikçe azalan plajlardaki kalabalığa karışmak zorunda kalmayacaklar. Kınalıada'da bir süredir devam eden çalışmalar tamamlandı ve yeni plaj tatil başlangıcıyla birlikte hizmete sokuldu.

  Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, ‘‘bu yaz adalı veya adaya gelen insanlar Kınalıada'nın arka kısmından da denize girebilecekler’’ dedi.

  Son yapılan ölçümlerde ada sahillerinin denize girmeye elverişli olduğu da kaydedildi. Yaklaşık bir buçuk aydır süren çalışmalar sonucunda ada yepyeni bir sahil ve plaj kazandı. Bu yeni sahil ile Kınalıada'nın iskele ve ön tarafında oluşan insan yoğunluğu da giderilebilecek.

  2,5 kilometrelik alan

  Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki yeni sahil ve plajın çalışmalar başlamadan önce çöplük ve mezbelelik olduğunu belirten Coşkun Özden ‘‘denizle içiçe olan ancak artık bakımsızlıktan kokan bu alan yıllardır kullanılmazdı. Kimse adanın arka tarafına geçmek istemezdi. Özellikle haftasonları yüz binler aynı sahile doluşmaktaydı’’ dedi.

  Meydana gelen bu yoğunluktan ada sakinleri de rahatsızlık duyduklarını belediyeye yaptıkları şikayetler ile sık sık belirtiyorlardı. Yeni sahil şeridi ile toplam 2.5 km.'lik bir alandan denize girilebilecek. Sahile ileri tarihlerde aydınlatma tertibatı döşenerek, masa ve sandalyeler konulacak, yürüyüş parkurları ilave edilecek.

  Özden, Belediye ve adalı halkın imkanlarıyla yapılan sahil düzenlemesinin müteahhit kanalıyla yapılsaydı 150 milyara mal olacağını belirtiyor.

  Çalışmalar sırasında binlerce ton dev kaya deniz ve sahil aralığına kondu. Kayaların arkasına orta boy kayalar, daha sonra da küçük taşlar konularak doğal dokuyu bozmayacak bir düzenleme yapıldı. Bu sistem sayesinde dalgaların taşları sürüklemesi engellenmiş olacak.

  Denize girilebilecek alanların arttırılması çalışmaları önümüzdeki yazdan itibaren diğer adalarda da sonuç vermeye başlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı