Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ada'da maç bilmecesi

FIFA üyesi olan İngiliz takımı Luton ile KKTC şampiyonu Çetinkaya arasındaki maçın bugün oynanıp, oynanmaması belirsizliğini koruyor. KKTC Federasyonu, ’oynanmayacak’, Çetinkaya Başkanı, ’İki takım sahaya çıkacak" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2006-2007 futbol sezonu şampiyonu Çetinkaya Kulübü ile İngiltere’nin 1. Lig takımlarından Luton Town arasında bu akşam Lefkoşa’da oynanması beklenen dostluk maçı tam bir bilmeyece dönüştü... Hareketli saatlerin yaşandığı Ada’da ilk gelen bilgilerde, Rumların Ada’da uyguladığı ambargoyu delme niteliği taşıyan müsabakanın tüm engellemelere rağmen oynanacağı yönündeydi. Hatta, FIFA üyesi olan Luton Kulübü Kıbrıs’a giderek Girne’de konakladı ve ilk çalışmasını yaptı. Bu gelişmenin üzerine, Rum Futbol Federasyonu tarafından UEFA’ya yapılan başvuruda, KKTC’nin işgal altında olduğu ve kendilerinden izin almaları gerektiği belirtildi.

Platini reddetti

Ancak UEFA Başkanı Michael Platini, FIFA üyesi olmayan Çetinkaya’nın iki toplumun 1960’ta ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nde tescilli bir takım olduğunu belirterek, Rumların iddialarını reddetti. Bu doğrultuda Lefkoşa Atatürk Stadı’ndaki karşılaşmaya vize çıktı yorumları yapıldı. Ancak saatler 20.33’ü gösterdiğinde ajanslara düşen haberde, "Rumların, FIFA, UEFA ve İngiltere Futbol Federasyonu’na yaptığı şikayet üzerine karşılaşma oynanmayacak" bilgisi yer aldı.

Haberde, KKTC Futbol Federasyonu Başkanı Niyazi Okutan, düzenlediği basın toplantısında, "Bir süreden beridir bu maçın oynanması için çaba harcadıklarını,ancak Rum tarafının her zaman olduğu gibi spora siyaset karıştırdığını" söyleyen açıklamalar yer aldı. KKTC Başbakanlık Müsteşarı Öntaç Düzgün de Okutan’ı destekleyen açıklamasında, Rum Federasyonu’nun engellemeleri sonunda maçın oynanamayacağını ifade etti.

Cezaya rağmen...

Saatler 23.00’ü gösterdiğinde ise, basının karşısına çıkan Çetinkaya Kulübü Başkanı Zeki Ziya, Luton yöneticileriyle anlaştıklarını ve verilecek her türlü cezaya rağmen iki kulübün bugün 21.00’de oynanması beklenen maçta sahaya çıkacağını söyledi...

Bunları da Beğenebilirsiniz