« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ada’da 116 yıllık derbi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Nehir şehri ikiye böldü

Bu maça “Merseyside derbisi” denmesinin nedeni, Liverpool’un içinden geçen Mersey Nehri’dir. Bu nehir şehri ikiye böldüğü gibi iki takımı da ayırır.

İngiltere’nin 2 devi

116 yıllık derbinin önemi, M.United ve Chelsea’den önce Liverpool’un 18, Everton’ın 9 şampiyonlukla İngiltere’nin 2 devi olmasından kaynaklanıyor.

Everton üstündü

1900’lü yılların ilk yarısında Everton daha eski olmanın ve İngiltere Ligi’nin kurucularından biri olmanın avantajıyla üstündü.

Stat

Bugün Liverpool ile özdeşleşen Anfield Road Stadı, ilk yıllarında Everton’ın sahasıydı. Liverpool, Everton’ın içinden çıkarak ve stadını da alarak kuruldu.

Roller değişti

1960’lı yıllardan sonra rekabetin seyri değişti. Liverpool’u 2. Lig’deyken alıp şampiyon yapan efsane menajer Bill Shankly ile roller değişti.

Yedek Liverpool

Bill Shankly’nin söylediği “Liverpool şehrinde iki büyük takım vardır. Liverpool ve Liverpool’un yedekleri” sözü, Everton’lıları küplere bindirdi.

Avrupa’da Liverpool

Liverpool’un Avrupa’da kazandığı 5 Şampiyon Kulüpler/Şampiyonlar Ligi ve 3 UEFA Kupası’na, Everton 1 Kupa Galipleri Kupası ile karşılık verebildi.

Heysel faciası

Everton, 1985 ve 1987’de şampiyon oldu. Ancak Liverpool’luların neden olduğu Heysel Faciası yüzünden Şampiyon Kulüpler Kupası’na gidemedi.

Everton’lı daha çok

Sanılanın aksine Liverpool şehrinde Everton’lı daha çoktur. Liverpool’lu Souness bile ‘Bu kentte nereye giderseniz gidin Evertonlıya çarparsınız’ der.

Liverpool’a kaçanlar

Owen, Fowler ve McManaman’ın Everton taraftarı olduğu rivayet edilir. Everton’lılar hep, bu oyuncuları Liverpool’a kaptırmanın üzüntüsünü yaşar.

Bunları da Beğenebilirsiniz