Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Açlık sınırı ve emekliler

ATATÜRK’ün "Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır" diye güzel bir sözü var.

Yaşlı vatandaşlara ve emeklilere karşı tutumun, en önemli göstergesi "emekli aylıkları" ile ilgili.

Emekliler arasında, en düşük aylık alanlar, Bağ-Kur emeklileri.

SSK ve memur emeklilerinin de durumları pek iç açıcı değil. Kamu işçilerine yüzde 10-35 arasında (900 YTL’ye kadar ücreti olanlara yüzde 35) zam yapılırken, işçi emeklilerine Temmuz ayından itibaren yüzde 4 civarında zam düşünülmesi ayrı bir üzüntü kaynağı oldu. Emekliler, seçim öncesi gelişmeleri ve vaatleri, dikkatle izliyorlar.

Geçen hafta, Sevgili Yavuz Donat, halkın nabzını tutmak için Niğde’ye gitmişti. "Şimdi ne oldu da AKP geriledi?" sorusuna, emeklilerden biri:

- "Tayyip Bey 2002’de Niğde meydanında dedi ki: Kaynatam Bağ-Kur’dan emekli. Emekli maaşı çok düşük. Emekli maaşını artıracam. Ama gaç kağıt (kaç lira) artırdı, de bakiim?" diye yanıtlamıştı... Belli ki emekliler, yapılan sembolik artışlardan ve aldıkları aylıktan memnun değiller.

İşin doğrusu, emekliler için borsa, döviz, dış ticaret açığı, cari açık vs. değil, emekli aylığı ve mutfağı önemli.

AÇLIK SINIRI/images/100/0x0/55eace4df018fbb8f897daf2

Son 5 yıla ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı, tablo I’de gösterilmiştir.

Tablo II’de ise, son 5 yılda Bağ-Kur, SSK ve T.C. Emekli Sandığı’ndan bağlanan en düşük aylıklar 623 YTL olan "açlık sınırı" ile de kıyaslanarak gösterilmiştir. Buna göre;

- Bağ-Kur emekli aylığı, açlık sınırını 19 gün, yoksulluk sınırını ise ancak 6 gün karşılayabiliyor. Bağ-Kur emeklilerinin tümü, yoksulluk sınırının altında aylık alıyorlar.

- SSK emekli aylığı, açlık sınırını 25 gün karşılamaya zor yetiyor. Yoksulluk sınırının ise dörtte birini ancak karşılayabiliyor. SSK emeklilerinin tümü, yoksulluk sınırının altında bir aylıkla, geçim savaşı veriyorlar.

- Memur emeklisi, diğer ikisine kıyasla en düşük ve en yüksek emekli aylığı yönünden nispeten şanslı. En düşük aylık, dört kişilik bir ailenin açlık sınırını karşılayabiliyor. Yoksulluk sınırının ise yüzde 32’sini ancak karşılayabiliyor.
X