Açlık sınırı 742 YTL'ye ulaştı

ANKA
27 Ekim 2008 - 10:05Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 10:05

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin aylık asgari gıda harcamasını ifade eden “açlık sınırı”nın Ekim ayında 742 YTL’ye, diğer gereksinimlerle birlikte bir aylık geçim için gerekli asgari harcama tutarı olan “yoksulluk sınırı”nın da 2 bin 417 YTL’ye ulaştığını bildirdi.

Türk-İş Araştırma Merkezi’nin açlık ve yoksulluk araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık harcama tutarı Ekim 2008 itibariyle 741,91 YTL’ye ulaştı. Ailenin bir önceki aya göre yapması gereken ek harcama tutarı sadece gıda için 15 YTL olarak belirlendi. Meydana gelen fiyat artışları nedeniyle son bir yılda yapılması gereken ek harcama tutarı ise 85 YTL’ye ulaştı.

Düşük gelirli kesimlerin harcamalarının önemli bir bölümünü gıda oluşturmakla birlikte, özellikle kira, yakacak, elektrik, su, ulaşım başta olmak üzere giyim, eğitim, haberleşme gibi alanlardaki zorunlu harcamalar dolayısıyla bir aylık geçim için gerekli parasal tutar çok daha yüksek düzeylerde bulunuyor. “Yoksulluk sınırı” olarak kabul edilen söz konusu harcama tutarı Ekim ayı itibariyle 2 bin 416,66 YTL olarak hesaplandı. Dört kişilik ailenin bir aylık geçimi için gerekli harcama tutarı son bir ayda 50 YTL, son bir yılda ise 276 YTL artış gösterdi.

Gıda harcaması tutarında yılın ilk on ayı itibariyle artış oranı yüzde 7,83’e, son oniki ay itibariyle artış yüzde 12,88’e, on iki aylık ortalamalara göre yıllık ortalama artış ise yüzde 13,46’e ulaştı.

FİYAT GELİŞMELERİ

Küresel düzeyde yaşanan ekonomik krizin yansıması fiyatlardaki artışla günlük yaşamda kendini göstermeye başladı. Türk-İş’in doğrudan piyasada; market ve semt pazarlarında yaptığı belirlemelere göre Ekim ayında gıda ürünleri içinde süt, yoğurt, peynir grubunda; genelde önemli bir fiyat değişikliği olmadı. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta; et, tavuk, sakatat, tavuk ve yumurta fiyatı da aynı kaldı. Balık ürünlerinden, en fazla tüketimi yapılan hamsi ve istavrit kilosu 8 YTL’den satılırken, diğer çeşitlerin fiyatı değişmedi. Kuru fasulye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, barbunya gibi bakliyat ürünleri grubunda ise kırmızı mercimekte yüksek oranlı ve yeşil mercimekte artış görüldü, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı.

Meyve-sebze fiyatları geçen aya göre bu ay da yükselmeye devam etti; gıda harcaması tutarında bu ay gerçekleşen artışın temel nedenini meyve-sebze fiyatındaki artışlar oluşturdu. Özellikle sebze fiyatındaki artış dikkati çekti. Patates ve kuru soğan fiyatı aynı kalmış ve fakat domates, salatalık, fasulye, patlıcan, kabak, ıspanak, yeşil ve dolmalık biber fiyatı artmış, limon ise ucuzladı. Ekmek, pirinç, un gibi ürünlerin bulunduğu grupta; sadece makarna fiyatında artış tespit edilmiştir.

Diğer gıda maddelerinden; tereyağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı fiyatı değişmedi, margarin ise ucuzladı. Siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı biraz artış gösterdi, baharat yağlı tohum fiyatı, şeker, tuz, reçel, pekmez, salça fiyatı ise aynı kaldı. Bal fiyatı arttı, ıhlamur ve salça fiyatında ise gerileme görüldü.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı