ANKARA HABERLERİ

Açlık grevi bitti eylemler sürecek

Hürriyet Haber
09 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2009 - 01:02

Ataması yapılmayan bir grup öğretmen adayının Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’nda çadır kurarak başlattıkları üç günlük açlık grevi sona erdi. Ancak öğretmenler çeşitli illerde yeni eylemler yapmaya hazırlanıyor.

Hürriyet Haber

Çeşitli illerden gelen öğretmen adayları 5 Ağustosta başlattıkları açlık grevini sona erdirerek Abdi İpekçi Parkı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde "Ömrümüzü yedin KPSS", "Ana kız okuldayız. Öğretmenimiz nerede?", "Eleme sınavına hayır" yazılı dövizler taşıyan öğretmen adayları yürüyüş sırasında, "Atama hakkımız engellenemez", "KPSS’ye, ÖSYM’ye hayır", "200 bin atama istiyoruz", "Kadrolu atama istiyoruz" sloganları attı.

Güvenlik güçleri Yüksel Caddesi’nde grubu durdurarak, seçilecek 15 kişinin bakanlık binası önüne gidebileceğini söyledi.

Öğretmen adaylarının ve destek için yürüyüşte bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç’ın ısrarı üzerine, yetkililer grubun pankartları indirerek bakanlığa yürümesine izin verdi.

Bakanlık binası bahçesine gelen grup adına burada basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bizler eğitimci kuşağız. Her birimiz öğretmen olma hayalleri ile başladık üniversitelerimize. Oysa bugün atamamız yapılmadığı için açlık grevi yapmak zorunda bırakılıyoruz. Yaklaşık 250 bin öğretmen KPSS’ye girmiş olmasına rağmen her yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 30 bin öğretmen alınması bekleniyor. Sorunları yetkililere ve kamuoyuna duyurmak için üç günlük açlık grevi gerçekleştirdik. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar farklı illerde farklı eylem biçimleriyle mücadelemiz devam edecektir. Şubat ayına kadar hali hazırda ihtiyaç olan 200 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Ücretli öğretmenlik koşulsuz kaldırılmalıdır ve KPSS kaldırılmalı, şeffaf, güvenilir bir atama sistemi oluşturulmalıdır."

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kılıç da yaptığı açıklamada, öğretmen adaylarının yaptığı açlık grevinin görmezden gelinemeyeceğini belirterek, taleplerin insani ve tüm eğitim sistemini ilgilendiren talepler olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından öğretmen adayları, bakanlık bahçesindeki bir ağaca siyah kurdele bağladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Açlık grevi bitti eylemler sürecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Açlık grevi bitti eylemler sürecek haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı