Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AÇKD, Çernobil’de ölenler için helva dağıttı

  DHA
  26 Nisan 2016 - 16:15Son Güncelleme : 26 Nisan 2016 - 16:16

  ANTAKYA Çevre Koruma Derneği (AÇKD) tarafından, Ukrayna’nın Çernobil Nükleer Santrali’nde 1986’da meydana gelen ve yaklaşık 100 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamanın yıldönümünde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, çevreye duyarlılık ve nükleer santrallerin tehlikelerine dikkat çekmek amacıyla, katılımcılara helva dağıtıldı.

  AÇKD üyeleri adına yapılan açıklamada şu görüşler dile getirildi: "Dünyada yapılan araştırmalara göre, Çernobil’de yaklaşık 800 bin kişinin temizlik çalışmalarına katıldığı ve 25 bin temizlikçinin kazadan kısa bir süre sonra öldüğü biliniyor. Diğerleri hakkında hala kesin bir bilgi yok. Binlerce masum çocuk çeşitli deformasyonlarla dünyaya gözlerini açtı, kanser hücreleriyle doğan milyonlarca bebek doğdu. Ülkemizde de özellikle Karadeniz bölgesinde öncelikle tiroit olmak üzere her evde kanser vakası görülmeye başlandı."

  Açıklamada, nükleer santral kazalarının teknolojiden değil insan hatasından ve Fukişima örneğinde olduğu gibi deprem, tusinami gibi doğal felaketler sonucu yaşandığı belirtildi.

  Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)

  Etiketler: Çernobil , nükleer , kaza , AÇKD , helva
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı