Gündem Haberleri

  Açın küçük Türk mucitlerin önünü

  Şebnem ARAT
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması, 19’uncu kez küçük mucitlere kapılarını açtı. 20 ülkeden liseli mucitlerin genom fiziğinden Mars’ta bitki yetiştirmeye, suları narla temizlemeye uzanan buluşlarıyla katıldığı yarışmada, Türkiye’den tam 66 küçüğün projesi de jüri karşısına çıktı.

  MEF Eğitim Kurumları’nın, EBAV (Eğitimi ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı) ile birlikte yürüttüğü ve 19’uncusu düzenlenen Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl 20 ülkeden toplam 25 konuk proje katıldı. Fen öğrenimini desteklemek, yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve bilim adamları yetiştirmek amacıyla fizik, kimya ve biyoloji dallarında lise ve dengi okul öğrencileri arasındaki yarışma dün başladı. Projeler 4-7 Mayıs arasında Mef Okulları’nda jüri karşısına çıkacak.

  66 Türk projesi yer alıyor

  Türkiye ve diğer ülkelerden gelen rektörlerin, bakan temsilcilerinin belediye başkanları gibi üst düzey bürokratların ve eğitimcilerin de katıldığı yarışmaya Almanya, Rusya, Sırbistan, Azerbeycan’nın da içinde bulunduğu 20 ülkeden 25 proje katıldı. 66 Türk projesi sergilenmeye değer bulundu. MEF Okulları Müdürü Ayfer Armağan, “19 senede üretilen projelerin yurtiçinden 1.346’sı, yurtdışından ise 160’ı sanayide kullanılıyor” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı