« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Açılış töreni iki müdürü kapıştırdı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İki spor müdürü arasında polemik başlatan Bağcılar Spor Salonu ocakta açılacak

Büyükşehir Belediyesi bu tesisi ‘‘100 temel 100 açılış’’ kampanyası çerçevesinde inşa ettiğini söylüyor. Ancak tesis belediye'nin Olimpiyat Komitesi'ne olan borçlarına karşılık ‘‘100 gönüllü 100 tesis’’ kampanyası çerçevesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü için inşa ediliyor. Tartışma da buradan çıkıyor.

İstanbul'un, yenilikçi, atak, çalışkanlıkları ile takdir edilen iki spor müdürü var. Biri Gençlik ve Spor İl Müdürü Vedat Bayram, öbürü Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Ayhan Bölükbaşı. İkisi de sporun içinden geliyor. Bayram eski bir boksör, Bölükbaşı ise futbolcu. Bayram, ‘‘100 gönüllü 100 tesis’’ kampanyası ile İstanbul'a birçok spor tesisi kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. Bölükbaşı ise Büyükşehir Belediyesi'nin spor tesislerinin tanıtımını ve işletmesini başarı ile yürütüyor. İstanbul için şans olarak nitelendirelebilecek bu iki müdür arasında, geçen hafta bir polemik çıktı. Ufak tefek bir pürüz de değil.

Geçen hafta Ümraniye Haldun Alagaş Spor Salonu'nun açılışında Harlem'in basketbol şovunun yanısıra Büyükşehir Belediyesi'nin açılış şovu vardı. Cadde ve sokaklardaki billboardlardan bildiğiniz üzere Belediye yılbaşına kadar her gün bir açılış veya temel atma töreni düzenliyor. Açılışta sunulan barkovizyon gösterisinde ‘‘Büyükşehir Belediyesi yakında Bağcılar Spor Salonu'nu da hizmete açacak’’ denildi. Bu cümle Gençlik ve Spor il Müdürü Vedat Bayram'da küçük bir şok etkisi yarattı. Çünkü bu tesis Vedat Bayram'ın öncüsü olduğu ‘‘100 gönüllü, 100 tesis’’ kampanyası çerçevesinde inşa edilen ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait bir tesisti.

Borca mahsuben

Vedat Bayram ellerini iki yana açarak çaresiz bir yüz ifadesi ile bakakaldı. Ama ertesi gün açıklama yaptı: ‘‘Bağcılar Spor Salonu 2001 Ocak ayında açılacaktır. Bu tesisin arsası Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün malıdır. Sponsoru İstanbul Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu (HDK) olup, finansman bu kurumun gelirleriyle sağlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi'nin HDK'ya ödemesi gereken borçlarına mahsuben yapılmaktadır. Yani sponsoru HDK, proje takipçisi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, taşeronu Büyükşehir Belediyesidir. Yapılan Protokol gereği yapımı tamamlanır tamamlanmaz Gençlik ve Spor il Müdürlüğü'ne teslim edilecektir.’’

Anlaşılan Büyükşehir Belediyesi açılış ve temel atma tantanasına Bağcılar Spor Salonu'nu da çaktırmadan dahil edivermişti. Borçlarına karşılık inşa ettiği bir tesisi, kendisinin İstanbul halkına bir hizmeti gibi sunmuştu.

Vedat Bayram'a barkovizyon gösterisinden sonra resmi bir girişimde bulunup bulunmadığını sorduğumuzda, ‘‘Hayır. Ancak tesis biter bitmez bize devredilecek ve açılış törenini düzenliyeceğiz’’ diyor. Yani tesisin ikinci kez belediyenin şovu için kullanılmasına izin vermeyeceğini belirtiyor.

Yüzde 90'ı biten ve Ocak 2001'de açılması planlanan Bağcılar Spor Salonu bakalım kimin tarafından nasıl açılacak?

Ayhan Bölükbaşı :Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Futbolcu

Bağcılar Spor Salonu, Tayyip Erdoğan döneminde temelini attığımız bir tesis. Olimpiyat Yasası gereği, Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin yüzde birini İstanbul Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu'na vermesi gerekiyor. Sözen döneminden bu yana birikmiş borçlar vardı. Biz de bu borçlar karşılığı tesisi inşa ediyoruz. Açılışını yaptıktan sonra Gençlik ve Spor il Müdürlüğü'ne devredeceğiz.

Vedat Bayram: Boksör

Bu tesisin arsası Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün malıdır. Sponsoru İstanbul Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu (HDK) olup, finansman bu kurumun gelirleriyle sağlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi'nin HDK'ya ödemesi gereken borçlarına mahsuben yapılmaktadır. Yapılan Protokol gereği yapımı tamamlanır tamamlanmaz Gençlik ve Spor il Müdürlüğü'ne teslim edilecek ve tarafımızdan açılışı yapılacaktır.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler