« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Açılış altın madalyayla yapacağız"

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Londra Olimpiyatları'nda mücadele edecek Grekoromen ve Serbest Güreş Milli Takımları olarak, altın madalyalar ile dönmek istediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bekir Çeker, Londra Olimpiyatları'nda Türkiye olarak şu ana kadar madalya alamadıklarını hatırlatarak, madalya umudu olan branşların bundan sonra yarışacağını ifade etti.

Olimpiyatların daha önceleri siyasi gücün göstergesiyken artık ekonomik gücün göstergesi durumuna geldiğini savunan Çeker, şöyle konuştu:
“Olimpiyatlar 4 yılda bir yapıldığı için çok önemli. Türkiye olarak 114 sporcu ile mücadele ediyoruz. Şu ana kadar madalya çıkmadı ama madalya umudu olan branşlar bundan sonra yarışacak. İnşallah bu milletin yüzünü güldürecek madalyalar çıkacaktır. Boksta, basketbolda devam ediyoruz, voleybolda gruptan çıkma şansımız var ve çıkacağımıza da inanıyorum. Tekvandoda ve güreşte de madalyalar bekleniyor. Olimpiyatın lokomotifi olarak bildiğiniz gibi güreş gösteriliyor. Bu da haklı olarak gösteriliyor. Şu andaki madalya dağılımında toplam 36 altın madalyanın 28'i güreşe ait.”

“Sporcularımız madalyalara aday”

Grekoromen ve serbestte 13 sporcu ile mücadele edeceklerini vurgulayan federasyon başkanı Çeker, tüm sıkletlerde madalyalara aday olduklarını kaydetti.
Bekir Çeker, “Hem serbestte hem de grekoromende sporcularımız madalyalara aday. Bunun rengi altın, gümüş veya bronz olabilir. Tabii ki bizim dileğimiz altın madalyalar olsun. Bunun için dua ediyoruz. Olimpiyat sürprizlerle dolu. Hangi sıklette ne kadar güçlü aday olursa olsun her şey olabilir. Madalyalar ülkelere dağılacak. Ben, bu dağılımda Türkiye'nin en çok madalyayı güreş branşında alacağına inanıyorum. Bunu yürekten söylüyorum” ifadelerini kullandı.
Türkiye Güreş Federasyonu olarak, “1948 ruhunu” canlandırmak istediklerini söyleyen Çeker, “1948 yılındaki olimpiyatta her kategoride 12 sporcu vardı. Şimdi sıklet sayısı düştüğü için sakın o zaman ile eş değer tutulmasın. Eşit oranda madalyalar çıkacağına inanıyorum. Şunu söylemek isterim ki; Dünya Şampiyonası'ndan daha az madalya çıkmayacaktır. Hedefimiz, madalya sayısı çok olsun ama rengi de altın olsun” dedi.

“Bizim bu gurura ihtiyacımız var”

Herkesin üzerine düşen görevi ve sorumlulukları yerine getirdiğini vurgulayan Bekir Çeker, olimpiyatlardan madalya ile döneceklerine inandığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'dan Güreş Federasyonumuza ve teknik kadromuza herkes üzerine düşen görev ve sorumluluklarımızı yerine getirdi. Bundan sonra minderde sporcularımız, arkalarında mevlamın ve Türk milletinin olduğunu hiçbir zaman unutmamalılar. Onunla beraber bu madalyaları alacaklarına sonuna kadar inanıyorum. Mevlam, herkesin yardımcısı olsun. Duamız sadece güreşe değil, devam eden bütün branşlarda madalya çıkması. Bizim bu gurura ihtiyacımız var. Bu gururu hak ettiğimize de inanıyoruz. İnşallah bu inancımızın karşılığını da alacağız.”

“Açılışı altın madalyalarla yapacağımıza inanıyorum”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Londra'daki oyunlarda güreş müsabakalarının ilk gününde 55 kiloda Ayhan Karakuş ve 74 kiloda Selçuk Çebi'nin mindere çıkacağını hatırlatarak, ilk günde altın madalya almak istediklerini söyledi.

Çeker, tüm güreşçilerden umutlu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“İlk gün açılışını altın madalyalarla yapacağımıza inanıyorum. Kadınlarda bir sporcumuz var, onda da umutluyuz. Serbest stilde altın madalya alarak kapanışı yaparız. Bunu bir spor adamı olarak yürekten söylüyorum. Dünya güreşini iyi tanıyan, bilen insanlardan bir tanesiyim. Zaman zaman diğer ülkelerin federasyon başkanları ve FILA başkanıyla sohbetlerimizde, bizim bir adım önde olduğumuzu görüyoruz. Avrupa'da 7'de 7 yaparak olimpiyatlara katılan tek takım Grekoromen Milli Takımımız. Dünyada her sıkletinden madalya beklenen yine Grekoromen Milli Takımımız. Serbest Milli Takımımız, Dünya Şampiyonası'ndan sonra 1-2 vize alabilecek durumdaydı. Şimdi 5 vizemiz var.”

“Sporcularımın baskı altına girmeyeceklerine inanıyorum”

Şu ana kadar Londra Olimpiyatları'nda Türk sporcularının madalya alamadığına vurgu yapan Bekir Çeker, bunun sorumluluğunun kendi üzerlerine yüklenmemesi gerektiğini belirterek, sporcularının baskı altına girmemesi gerektiğini kaydetti.

Çeker, sporcularına, “Şu an sen güreşten sorumlusun. Sen idareci, sporcu, spor adamı değilsin. Senin işin mayonu giyip mindere çıkmak” dediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Güreş Federasyonu başkanıyım, eski sporcuyum. Bunun her aşamasında bulundum. Bizde bir atasözü vardır; 'Her koyun kendi bacağından asılır.' Önce bütün branşların başarısını temenni ediyorum. Bunu yürekten söylüyorum. Bizim, A branşı, B branşı diye ayrımımız yok. Her bir branş ülkemizi temsil ediyor. Onun için her branşın başarısını istiyoruz ancak olamamış ise, bunların sorumluluklarını başka sporcunun üzerine yüklemeye gerek yok. Biz duygusal bir milletiz. Tabii ki düşünür, ancak onu kafasından atmak zorundayız. O baskılar altına girmemesi gerek. Sporcularımızın çoğu profesyonel. Ne yaptığını bilen sporcular. Onun için o baskının altına girmeyeceklerine inanıyorum. Olsalar dahi sürekli olarak yanlarındayız. Teknik kadro ile baskıyı üzerinde kaldırıp rahat maç yapmalarını sağlayacağız. Sığınacak hiçbir şeyimiz yok. Sayın Başbakanımız gereken desteği veriyor. Hükümetimiz, Bakanlığımız, Spor Genel Müdürlüğümüz ve Federasyonumuz gereken desteği veriyoruz. Bütün imkanlarımızı kullanıyoruz. Şunu yapmadık noktasında değiliz. Her şey yapıldı. Takdir yüce mevlamın. Ben güreşçilerimin tüm gücünü mindere koyacağına inanıyorum.”

Avluca ve Balcı'nın jübile kararı

Daha önce Londra Olimpiyatları'nda madalya alarak güreşi bırakmak istediklerini söyleyen Grekoromen Milli Takım kaptanı Nazmi Avluca ile Serbest Milli Takım kaptanı Serhat Balcı'nın, bundan sonra antrenör olarak Türk güreşine hizmet edeceğini ifade eden federasyonu başkanı, şunları kaydetti:
“Grekoromen Milli Takım kaptanı Nazmi Avluca'nın yaşı 36-37'ye geldi. Serbest Milli Takım kaptanı Serhat Balcı'nın yaşı da 30-31 civarında. Belki Nazmi, bu yaşta mindere çıkan ve madalya alan sporcu olarak tarihe geçecek. Ben, bütün sporcularıma inandığım gibi Nazmi'ye ve Serhat'a da inanıyorum. İkisi de kaptan. İkisinin de bana sözleri var. Bu memleketin bunlara ihtiyacı var. Bunlar kolaylıkla yetişen sporcular değil. Bundan sonraki deneyimlerini minderde aktaracaklar. Bazı ağabeyleri gibi minderi bırakıp, sonrasında, 'Türk güreşi neden bu durumda?' demeyecekler. Bilgi ve becerilerini antrenör olarak gençlere aktaracaklar. O sporculardan da kendi başarıları gibi başarı isteyecekler. Dışarıda kalıp da yorum yapmayacaklar. Sonradan güreşi sahiplenmeye de kalkmayacaklar. Onun için kardeşlerimi o biçimde de motive ediyorum. Ben her ikisinin de madalya alacağına inanıyorum. İnşallah renkleri de altın olur. İki kaptan da ağabeylik görevlerini yerine getiriyor. İki takımın da yaş ortalaması 21-22. Kardeşlerini çok iyi idare ediyorlar.”

Grekoromen Güreş Milli Takımı, olimpiyat köyüne yerleşti

Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek olan Grekoromen Güreş Milli Takımı kafilesi Londra'ya geldi.
Olimpiyat köyündeki odalarına yerleşen milli güreşçiler, müsabakalarına kadar çalışmalarını Londra'da sürdürecek. Londra'daki grekoromen güreş müsabakaları 5 Ağustos Pazar günü başlayacak. İlk gün 55 kiloda Ayhan Karakuş, 74 kiloda da Selçuk Çebi mindere çıkacak. 6 Ağustos Pazartesi günü 60 kiloda Rahman Bilici, 84 kiloda Nazmi Avluca, 120 kiloda da Rıza Kayaalp madalya mücadelesi verecek. 7 Ağustos Salı günü ise 66 kiloda Atakan Yüksel, 96 kiloda da Cenk İldem madalya için minderde olacak.

Öte yandan, milli tekvandocu Bahri Tanrıkulu, olimpiyat köyünde cep telefonunu kaybetti. Bahri Tanrıkulu, tüm aramalarına rağmen telefonunu bulamazken, özellikle fotoğraf ve numaralarının kaybolmasına üzüldüğünü söyledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz