Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Açılımı bir an önce açıklamalı

  WASHINGTON / ANKA
  29 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2009 - 00:24

  Amerikan Washington Times Gazetesi’nde Başbakan Tayyip Erdoğan’a demokratik açılımı bir an önce açıklaması çağrısı yapıldı.

  Amerikan Üniversitesi’nde Çatışma Önleme ve Barışın İnşaası Programı Direktörü David Phillips, ‘Çözümü zor Kürt sorunu’ başlıklı makalesinde Erdoğan’ın bu kriz anında kararlı liderliğini göstermesi gerektiğini savundu. Phillips, şöyle devam etti: “Başbakan Erdoğan, kriz anında kararlı liderliğini ortaya koymalı. Kürt açılımını ya da Irak Kürdistanı ile sağlanan ilerlemeyi eski haline döndüremez. Hareketsiz de duramaz. Olaylara tepki vermek yerine tek yolu reformların arkasını bırakmamak ve Türk ulusuna yönelik bir seslenişle PKK sorunu ve diğer tüm konular hakkındaki planını açıklamak. Erdoğan, askeri çözüm isteyenlere de direnmeli.”

  Sansasyonel şiddetin PKK’nın hâlâ bir oyuncu olduğunu kanıtlamak için başvurduğu bir yol olduğunu, süren çatışmaların PKK’nın varlığını meşru kılacağını, çatışmanın aynı zamanda PKK’nın kaçakçılık, haraç, tehdidin sürmesi anlamına geldiğini belirten Phillips, şöyle yazdı: “Erdoğan şu anda bir kavşakta bulunuyor. PKK’yı hedef alan bir güvenlik çözümüne odaklanan öfkeli bir politikadan kaynaklanan taleplere direnemeyebilir. Ya da hem güvenlik hem de örgüte destek bataklığını kurutmak yönünde daha ileri reformları öne alan daha dengeli bir yaklaşım tercih edebilir.” Phillips, PKK’nın sansasyonel şiddet konusunda asla özür dileme ihtiyacı duymadığını vurguladı. DTP’nin PKK için bir maşa olduğunu anlatan Phillips, “Kürt seçmenlerine hizmet etmek için parlamentodaki 21 sandalyesi ve yerel yönetimlerin kontrolünden yararlanmak yerine DTP, Öcalan’ın çıkarlarına hizmet etmekle ilgilendi” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı