Gündem Haberleri

  Açılım açılımı

  Turan YILMAZ-Ümit ÇETİN/ANKARA
  23.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti’nin “Kızılcahamam Kampı”, vatandaşlık tanımına ilişkin endişelerin dile getirildiği “açılım” tartışmasına sahne oldu.

  İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, açılım tartışmaları nedeniyle toplumun ikiye bölündüğünü belirterek, “Toplumda, sanki anayasanın değiştirilemeyecek maddelerinde değişiklik yapılacakmış gibi bir izlenim oluştu. Böyle bir amacımız yok, o halde böyle bir şeyin olmadığını iyi anlatmamız lazım” dedi. Büyükkaya, açılım ile nelerin yapılacağının belli olmadığını, bu konuda net şeyler söylenmesi gerektiğini vurguladı. “Neler yapılacak, hangi maddeler değişecek, belli değil. Demokratik açılımın ucu açık, nereye gideceği belli değil gibi bir izlenim oluşuyor. Bunun netleştirilmesi gerekir” diyen Büyükkaya, “Anayasadaki vatandaşlık tanımı değiştirilemez. Kürt kökenli vatandaş ifadesi kullanılıyor, ben bunu doğru bulmuyorum, ülkemizde sadece Türk vatandaşı vardır. Resmi dil Türkçedir. Okullarda Kürtçe eğitim olamaz. Ancak özel okullarda seçmeli ders olabilir” diye konuştu.
  Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun da, açılım süreci anlatılırken bölgelerin hassasiyetinin de dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Hakkari ve Aksaray’da açılımı aynı söylemlerle anlatamayız” dedi. Söz alan bazı milletvekilleri de vatandaşlık konusunda dile getirilen endişelere katılırken, “açılım gerçekleştiğinde Çerkezlere Çerkez kökenli Türk, Kürtlere Kürt kökenli Türk mü demek zorunda kalacağız? Bu gibi konular kafaları karıştırıyor, tartışma yaratıyor” dediler. Erdoğan ise bu görüşleri dinleyip not etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı