« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Acılı aileye mutluluk getiren şampiyonluk

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İZMİR Atlıspor Kulübü'nde büyük sevinç var. Kulübün başarılı sporcusu Oben Albayrak, İstanbul Kemer Golf & Country Club'ta yapılan Balkan Binicilik Şampiyonası'nda birinci oldu. Oben Albayrak küçük yaşından beri yarışıyor. Milli takıma da davet edildi. Ancak atlar hastalandığı için Balkan Şampiyonası iptal edilince, milli formayı giyme şansı olmadı. Oben Albayrak, yıllardır beklediği mutluluğu, sonunda bu yıl İstanbul'da düzenlenen Balkan Şampiyonasında elde etti. Bruneet d'Or adlı atıyla Balkan Şampiyonu oldu. Oben Albayrak'ın şampiyonluğu sadece Atlıspor Kulübü'ne değil, aynı zamanda ailesine de büyük sevinç getirdi.

Albayrak, üç yıl önce Çanakkale'de bir dalış sırasında hayatını kaybeden Suphi Oral'ın kardeşi.

Oral Ailesi'nin iki kardeşi farklı alanlarda spor yapıyordu. Suphi Oral dalış ve avcılık yaparken Oben Albayrak da binicilik yapıyordu. Aile, üç yıl önce Çanakkale'den gelen bir haberle sarsıldı. Suphi, Mustafa Koç'un da aralarında bulunduğu bir arkadaş grubu ile dalış yaparken hayatını kaybetmişti. Suphi'nin ölümü Oral Ailesi'ni mateme boğdu. Aile, sporda kaybettiği mutluluğu Oben'in şampiyonluğu ile bir ölçü de olsa yeniden elde etti.

Uzun yıllar sonra ülkemize altın madalya kazandırırken, uluslararası bir organizasyonda ilk kez sınav verdiğini belirten Oben Albayrak, şöyle konuştu:

‘‘Neredeyse 30 yıldır binicilikle ilgileniyorum. Çocukluğumda, dedem Suphi Koyuncuoğlu'nun çiftliğinde günlerim hep at sırtında geçerdi. İki yıl önce de milli takıma girme şansı yakaladım ama bazı aksilikler nedeniyle yarışmak kısmet olmadı. Atlar hastalandığı için Balkan Şampiyonası iptal edildi. İstanbul'daki şampiyonaya iddialı gittim. Madalya alacağıma inanıyordum. Düşlerim gerçeğe dönüştü. Binicilik, iki canlının birlikte yarıştığı tek spor dalı. Bu nedenle uyum çok önemli. Bruneet D'or'u 1998 yılında Fransa'dan getirttim. Daha kaliteli bir atla, uluslararası alanda daha büyük başarılar kazanabilirim. Ancak bunun için de sponsor gerekli.’’

Ağabeyi 3 yıl önce ölmüştü

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan 38 yaşındaki Oben Albayrak, gününün büyük bölümünü İzmir Atlıspor Kulübü'nde geçirdiğini belirterek, ‘‘Maneje gelemediğim zaman kendimi hastalanmış gibi hissediyorum. Profesyonel bir sporcu gibi antrenman yapıyorum. Her gün en az iki saat ata biniyorum’’ diye konuştu. Oben'in başarısı, 3 yıl önce Çanakkale'de dalış yaparken ölen Suphi Oral'ı kaybeden Oral Ailesi'ne teselli oldu.