"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Acilen çalışan anneye uygun bir yuva lütfen

Sevgili Güzin Abla, Anadolu yakasında oturan, evli iki çocuk annesi çalışan bir kadınım. Büyük oğlum ortaokul çağında, ama küçük oğlum henüz 3 yaşında.

Aralarındaki yaş farkı nedeniyle hiç anlaşamıyorlar. Onları evde yalnız bırakmak benim için çok büyük sorun. Zaten büyük oğlum gündüzleri okulda. Çocuklarımla ilgilenecek kimsem yok. Ailelerimiz hep memlekette. Her çalışan annenin sorunu olduğu gibi benim de sorunum küçük oğluma uygun bir yuva bulmak. Ancak bildiğiniz gibi yuvalar inanılmaz pahalı. Maaşımı olduğu gibi yuvaya vreirsem elime ne kalacak, çalıştığım ne işe yarayacak? Bu yüzden bir türlü yuva bulamadım. Bir de üstelik yuvalarda çocukları akşam saat 4-5 deyince bırakıyorlar. Ne yaparsanız yapın, başınızın çaresine bakın diyorlar. Birkaç kez böyle yuvalara götürdüm. Dönüşte konu komşuya yalvarıp bir iki saat bakmaları için çırpındım ama olmuyor. Hiç kimse uzun süreli böyle bir sorumluluk almaz tabii. Lütfen ablacığım, bu konu size yazanlarınkine pek benzemiyor ama, çalışan bir annenin feryadını karşılıksız bırakmayın. Belki bildiğiniz bir yuva vardır. Uygun koşullarda, iyi bir yuva biliyorsanız bana özel mail olarak da yazabilirsiniz. Ama köşenizde yazarsanız belki benim gibi bu konuda yardım bekleyenlere de ışık tutarsınız. Çocuğumu akşam saat 19.00'a kadar tutabilecek, hem de özellikle hálá edinemediği temizlik eğitimini verebilecek bir yuva arıyorum.

<ı> Bostancı'dan Nurten S.

ÇALIŞAN
annenin sorunlarını bilmez miyim sevgili okurum. Hem zamanında ben de bu sorunları yaşamıştım. Kızımı yuva yuva gezdirdiğim o günleri çok iyi hatırlıyorum. Hem de okurlarımdan zaman zaman bu tür yakınmalar alıyorum. Bu köşe herkesin dert köşesi olduğu için her türlü soruna da zaman zaman çare bulmaya çalışıyorum. Yalnızca aşk meşk sorunlarına eğilecek değiliz ya... Ancak pek fazla araştırma olanağı bulamıyorum, ama karınca kararınca bir rastlantı sonucu öğrendiğim bilgileri de sizlere aktarıyorum. İşte bunlardan biri de Küçükyalı'da size yakın olduğunu sandığım bir yuva. Taş Devri Çocuk Yuvası. Gerçekten çocuğunuzu gözünüz arkada kalmadan rahatlıkla bırakabileceğiniz bir yer. Geç saatlere kadar çocuklar bakılıyormuş. Hatta ilkokul talebeleri bile burada etüd yapabiliyorlarmış. Yani çalışan anneye göre bir yer sanıyorum. Fiyatları gerçekten çok uygun. Ama bu arada hem iyi bir pedagog yönetiminde, hem de eğitimli öğretmenler gözetiminde çocuklara çok mutlu bir ortam yaratıyorlarmış. Tuvalet eğitimi konusunu da sizin için görüştüm. Bu konuda çok başarılı olduklarını, evde bu eğitimi kolay kolay edinemeyen, geç kalmış çocukları bile çok kısa sürede temizliğe alıştırıyorlarmış. Dilerseniz bir kez arayın, gidip görün. Beğenirseniz yavrunuzu bırakabilirsiniz. Telefonları: 0.216 489 31 29-0.216 489 34 97. Allah yardımcınız olsun sevgili okurum.
X