ANKARA HABERLERİ

Acılar ranta dönüşmesin

Hürriyet Haber
20.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem felaketlerinin ardından alınmaya başlanan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ile toplanan paraların, on yıldır hala çözüm üretilmeyen depremzedelerin sorununu çözmek için kullanılması gerektiğini bildirdi.

Hürriyet Haber

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’yi idare edenlerin tüm ülke acılar içindeyken ve toplumsal hassasiyet doruk noktasındayken felaketten bile vergi çıkartmayı düşündüklerini savundu. "Tüm tüketiciler, depremde evini, ocağını, işini ve yakınlarını kaybetmiş yurttaşlarımız için vergiyi tepkisizce verdi" diyen Çetin, şöyle devam etti:

"Toplanan vergilerle depremzedelerin acıları hafifletilecekti. Ancak depremzedelere yardım için toplanan paralar, iktidarın yakın çevresinin zengin edilmesinde ve bütçe açıklarının kapatılmasında kullanıldı. Kalıcı bir tüketim vergisine yani dolaylı vergiye dönüştü.

Ahlaksız vergi

Dolaylı vergiler adaletsiz ve ahlaksız vergilerdir. Çünkü dolaylı vergilerin yaygınlığı ve yüksekliği vergi ahlakını bozar. İşsizden de dolar milyarderlerinden de aynı miktar vergi alınır. Bu nedenle adaletsizlik duygusu yaratır. Ama hiç şüphesiz ki ülkemizdeki dolaylı vergilerin en ahlaksızı Özel İletişim Vergisidir.

2008 yılında beyana dayalı olarak tüm tüccar, esnaf, serbest meslek erbabından alınan vergi tutarı 1,8 milyar iken, iletişimden alınan ÖİV bunun iki katından fazladır. Bu aynı zamanda kayıt dışılığın vardığı boyutun ve hükümetlerce niçin kayıt dışılığın önlenemediğinin de rakamsal ifadesidir. Çünkü vergi kaçırmayı hükümetler teşvik etmektedirler. Bu yolla tüketiciyi soyarak ve soydurarak özel kesime kaynak aktarmaktadırlar."

ÖİV kaldırılmalı

DÜNYA GSM Birliğinin 2007 yılında yayımladığı "Mobil Vergi Raporu" verilerine göndermede bulunan Çetin, rapora göre iletişim üzerindeki vergi yükünün Türkiye’de yüzde 58, Uganda’da yüzde 31, Brezilya’da yüzde 28 ve Zambiya’da yüzde 27 olduğunu, Tayland, Angola, İran, Malezya ve Nijerya gibi ülkelerde ise yüzde 10’u geçmediğini bildirdi.

Çetin, bireysel özgürlüklerin temelinde yer alan iletişim üzerinde böylesi bir vergi yükünün ürkütücü olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özellikle elektronik araçlar üzerinden bilgi akışının hayatın her alanına girdiği ve e-devlet uygulamalarının da elektronik ortama taşındığı günümüzde, özel iletişim vergisi kaldırılmalıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Acılar ranta dönüşmesin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı