Ege Haberleri

EGE

  Acil yardımda ince hesaplar

  Nesrin COŞKUN, İZMİR (DHA)
  26 Nisan 2009 - 23:47Son Güncelleme : 26 Nisan 2009 - 23:47

  izmir’de 13 Şubat’ta hizmete giren helikopter ambulansla bugüne kadar 78 vakaya ulaşıldığı bildirildi. Helikopter ambulansın inmesi için pist aramadıklarını belirten 112 Acil Yardım hizmetleri Birimi Sorumlusu Dr. Turhan Sofuoğlu, “Önemli olan en kısa sürede hastaya, yaralıya ulaşıp müdahale edebilmek, naklini sağlamak. Koordinatlar belirlenip bilgisayara yüklendi. Kara mı hava ambulansıyla mı gidileceğine bunlara bakarak hızla karar veriyoruz” dedi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Sofuoğlu, acil yardım hizmetlerine çağ atlatan helikopter ambulansıyla günde 2-3 vakaya bile gidilir hale geldiklerini söyledi.

  Koordinatlar bilgisayarda

  Bazı hastanelerde pist bulunduğunu, bulunmayan yerlerde de otobana ya da statlara inerek hastaların, yaralıların taşındığını belirten Sofuoğlu, vakaya en kısa sürede nasıl ulaşılacağını bilgisayar yardımıyla hesapladıklarını kaydetti. Sofuoğlu, “Ege Bölgesi’ndeki 200 kilometrelik alandaki il ve ilçelerin koordinatları bilgisayara yüklendi. Hem karayoluyla hem havayoluyla ne kadar sürede gidilip geleceği hesaplandı. Şimdi elimizde bu bilgiler hazır. herhangi bir vaka bildiriminde bu bilgiler ışığında hemen neyle gidileceğine karar veriliyor. Helikopter ambulans gün doğumu gün batımı hizmet verebildiği için gün kararmadan dönmüş olması gerek, bu dikkate alınıyor” diye konuştu.

  izmir’de 43 vaka

  Hava ambulansının bugüne kadar Muğla, Aydın ve Manisa’nın ilçelerinden vaka taşıdığı bildirildi. Hava ambulansının izmir’in ilçeleri arasında 23 kez Bergama, 11 kez Ödemiş  ve 9 kez Karaburun’a gittiği belirtildi. Hava ambulansıyla taşınan çocuk dışındaki vakaların büyük bölümünün Atatürk eğitim hastanesi’ne getirildiği kaydedildi. Hava ambulansıyla 31 hastanın kardiyovasküler, 18’inin travma (trafik-kazası, yüksekten düşme gibi) nedeniyle naklinin sağlandığı ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı