ANKARA HABERLERİ

Acil servisi yeniledik

Haşim KILIÇ
01.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Baştan aşağı yenilenen Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Acil Servisi, günde ortalama 1200 erişkin ve çocuk hastaya hizmet verebilen kapasitesiyle, başkentin en önemli sağlık kurumları arasında yer alıyor.

Haşim KILIÇ

Hastanenin Baş Hekimi Ali Pekcan Demiröz, servisi anlatırken, klinik şefi Figen Coşkun, yenilenen servisin neler sağlayacağını ve acil vakalar hakkında bilgiler verdi. Coşkun, yazla birlikte çocuk travmaları, trafik ve bisiklet kazalarında artış olduğunu söyledi.

Acil servisteki yeni yapılanma neden gerekliydi ve neler sağlayacak?

Trafik kazaları, iş kazaları, ateşli/delici kesici alet yaralanmaları gibi major yaralanmaları içeren travma hastaları ile birlikte kalp krizleri, beyin kanamaları, çeşitli sebeplerle koma gibi dahili aciller sıklıkla karşılaştığımız vakalardır. Bu kadar ciddi ve fazla sayıda hasta bakımında hata oranını en aza indirebilmek için insana bağlı faktörlerin yanı sıra, etkin bir acil servis mimarisi ve işleyişi şarttır. Biz hastalar açısından; hasta akışının en hızlı şekilde sağlanabileceği, temiz, güven uyandıran, modern tıbbın olanaklarını sağlayan bir acil servis yanı sıra, çalışan personel açısından da memnuniyeti artıran bir acil servis olmayı hedefledik.

Ne gibi değişiklikler yapıldı?

Yeni işleyişte acil servisimizde acil ve çok acil olan hastaların alındığı bölümler ayrıldı. Çok acil olan bölümde çocuk travma hastalarının erişkin travma hastaları ile aynı alanlarda muayene edilmelerinin yaratacağı olumsuz psikolojik etkilenme düşünülerek çocuk travma bölümü de farklı bir odada dizayn edildi. Bu işleyiş hastalarımızın konforu, mahremiyeti, personelimizin güvenliği, rahat ve hızlı çalışabilmesi göz önünde bulundurularak düzenlendi.

Bu kadar fazla hastanın bekletilmeden bakılabilmesini nasıl sağladınız?

Bu akışın sağlanması acil servis yönetiminden çok hastane idaresi ile ilgilidir. Bizim hastanemizde acil serviste hastalar en fazla 12-16 saat kalırlar. Hastaneye yatması gereken hastalar ilgili klinikte yer yok ise ara bakım ünitesi adı verilen binamızın 2. katında bulunan servise yatarlar. Burada kalma süreleri en fazla 72 saattir. Bu süre içinde ilgili kliniğin yer açarak hastayı yatırması Başhekimliğimiz tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca sadece acil hastalarımız için ameliyathane, dahili, cerrahi yoğun bakım ünitelerimizin olması tıkanma yaşamadan akışı sağlamaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Acil servisi yeniledik haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı