Dünya Haberleri

DÜNYA

  Acil Güç'te bize vefasızlık yapılıyor

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

  Emekli Orgeneral Çevik Bir, Avrupa Ordusu olarak bilinen Avrupa Güvenlik ve Savunmu Kimliği için, ‘Türkiye ödün vermeden eşit koşullar için ısrar etmelidir. Bize vefasızlık yapılıyor. Ben soğuk savaş sırasında ittifaka olan bağlılığımı, vefamı gösterdim. Şimdi sıra Avrupalılarda’ dedi.

  Bir, şimdiki Avrupa Ordusu'nun 1948'e dayandığını ve kendi aralarındaki tehdide karşı BAB'ın kurulduğunu hatırlatarak özetle şunları söyledi:

  Türkiye'yi Avrupa'ya, NATO dünyasına entegre eden kuruluşların başında bence NATO gelir. Türkiye, AB'nin şartlarını kabul ederse, bu özelliğini elden kaçırmış olacak ve otomatikman soyutlanacaktır.

  Ben NATO'nun tam üyesiyim, A'dan Z'ye kadar varım. Beni hem Avrupa'dan dışlamış oluyorlar, hem böyle bir imkanımı elimden almak istiyorlar. Karar mekanizmasında bulunmadan NATO'nun altyapısını benim adıma kulanmaları nasıl olur?

  Dolayısıyla burada, Türkiye'ye büyük haksızlık yapılıyor. Biz bunlara itiraz ediyoruz. ABD de buna razı değil ve razı olamaz.

  Bizim kendi enstrümanımızla oynayacak yapılanmaya ihtiyacımız var. Kendi enstürmanızla oynayabilmemiz için, bizim Türkiye'de düşünce kuruluşlarının muhakkak surette gündeme getirilmesi lazım. Siyasi otoriteye düşünce üretecek kuruluşların muhakkak suretle teşkilatlandırılması lazım.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı