Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Acil çıkışı istemeden bir daha düşünün!

Uçak bileti fiyatları ucuzladıkça, koltuk araları daralıyor. Bu nedenle son dönemde “acil çıkış önü koltuğunu isteme” modası doğdu.

Acil çıkış önündeki koltukları tercih edenler, hatta bazen bunun için daha fazla para vermeyi bile göze alanlar, birincil olarak elbette ki, ayaklarını rahat rahat uzatma derdinde. Oysa bu koltukta oturanların esas işi, biz pek düşünmek istemesek de ayaklarını uzatıp, yolculuğun keyfini sürmek değil, acil durumda uçağın tahliyesinde aktif rol oynamak./images/100/0x0/55eb525cf018fbb8f8b9c5e9
ABD'li yazar Noah Gallagher Shannon da acil çıkışta ayaklarını uzatıp oturmak isteyenlerden birisiydi…
Ancak evdeki hesap, çarşıya uymaz misali, Shannon da Denver'a giderken keyifli bir yolculuk geçirmenin hayalini kurduğu sırada hiç ummadığı tatsız bir sürprizle karşılaştı.


“KALK, KALK, PİLOT ANONS YAPACAK”


Shannon, Denver'a inmeyi beklerken, hostes tarafından uyandırılıyor. Hostes, Shannon'a pilotun birazdan bir anons yapacağını ve bu anonsun kendisini de yakından ilgilendirdiğini söylüyor.
Pilot, uçak içi anons sisteminden, "İniş takımlarımızda bir sorun yaşıyoruz. Yakıtımızı harcamak ve havaalanında acil durum önlemlerinin alınması için yaklaşık iki saattir Philadelphia üzerinde tur atıyoruz. Birazdan inişe geçeceğiz ve gövde üzerine iniş yapabiliriz" diyor.
Acil inişe hazırlık olarak uçağın elektrikleri de kesiliyor. Hostesler, tek tek dolaşıp gerekli önlemleri yolculara aktarıyor.

 

PİLOT KABİNE GELİYOR


Pilotun içine sadece anons yapmak sinmemiş olacak ki, bir de kabine gelip, yolcuların arasında durup, durumu anlatma ihtiyacı duyuyor.
Shannon'ın deyimiyle "kan ter içinde kabinin ortasına dikilen pilot" tüm yolculardan talimatlarına uymasını istiyor.
İniş için hazırlıklar yapılırken, hosteslerden biri Shannon'ın yanına gelip, acil çıkış kapısıyla ilgili talimatlar vermeye başlıyor.

"Bu kapı sizin sorumluluğunuzda. Kapıyı gösterildiği şekilde açmanız ve 10 saniye içinde bu koltuklarda (hostes hem kapı açmayı hem de koltukları gösteriyor) oturanları tahliye etmeniz gerekiyor" diyor ve ekliyor: "Yapabileceğinize emin misiniz?"


Acil çıkışı istemeden bir daha düşününGÖREVİMİZ: İMKANSIZ


İşte bu noktada Shannon, duygularını, "Üzerime beklenmedik bir sükûnet çöktü. Düşünebildiğim tek şey, benden imkansızı yapmamın istendiği ve benim de bunu o an itiraf edemeyeceğim için şu hayatta ağzımdan çıkan son sözlerin yalandan ibaret olacağı gerçeğiydi" diye anlatıyor.
Sonuç olarak, uçak tüm bu hazırlıklara rağmen, sorunsuz bir şekilde Philadelphia'ya iniş yapıyor.
Ve acil çıkış kapısına gerek kalmadan, tüm yolcular normal kapıdan tahliye ediliyor.
Shannon, tüm bu deneyimini geçtiğimiz günlerde New York Times'a yazdığı bir makalede anlattı.

 

TARTIŞMA: DOĞRU MU, DEĞİL Mİ?

 

Shannon bunları anlatmış olmasına karşın, şimdi havacılık meraklılarının internette oluşturduğu platformlarda hararetli bir tartışma yaşanıyor:
Bu olay doğru mu, değil mi?
Kendilerini havacılık uzmanı veya eski pilot vs olarak tanımlayan birçok kişi, böyle bir acil durumda elektriklerin kesilmesinin anlamsız olduğunu, pilotun kokpiti bırakıp kabine gitmeyeceğini, iniş takımları arızalıysa sorunsuz iniş yapılma olasılığının düşük olduğunu belirterek, bu hikayenin pek de doğru olmadığı yönünde görüş bildiriyor.
Uzman değilim, hikaye doğru mudur, değil midir, bilemem.
Ancak uçakla sıkça seyahat eden birisi olarak, kendimi Shannon'ın yerine koyduğumda, şunu iyi biliyorum ki, bir daha acil çıkış kapısına otururken 40 defa düşüneceğim.Yazarın son yazıları

#24 Mayıs 2013 Dünya tarihini değiştirecek sütun
#17 Mayıs 2013 Ben Affleck’i kıskandıracak gizli operasyon...
#10 Mayıs 2013 İsrail'in "Gizli Mesajı"
#3 Mayıs 2013 Ve “O kitap“ çıktı
#26 Nisan 2013 Kanser metastaz yaptı!
#19 Nisan 2013 Türkiye'nin en büyük rakibi


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X