MANİSA HABERLERİ

Açıkdil, 36. Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı’na Katıldı

IHA
03.09.2015 - 14:32Son Güncelleme :

FİNLANDİYA’DA ROKUA JEOPARKI EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN 36. AVRUPA JEOPARKLAR AĞI TOPLANTISI’NA MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN DANIŞMANI MİMAR AZMİ AÇIKDİL DE, TÜRKİYE’Yİ TEMSİLEN KATILDI.

IHA

Finlandiya’da Rokua Jeoparkı ev sahipliğinde gerçekleştirilen 36. Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı’na Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil de, Türkiye’yi temsilen katıldı. Toplantıda 10 yeni Jeopark başvurusu ve 4 yıllık sertifika süreleri dolan 18 mevcut Jeoparkın sertifika yenilenme kararı, Kula Jeoparkı temsilcilerinin de katılımıyla görüşülüp karara bağlandı.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Kula Jeoparkı Bilimsel Koordinatörü Dr. Erdal Gümüş ile birlikte Finlandiya’da Rokua Jeoparkı ev sahipliğinde gerçekleştirilen 36. Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı’nda Türkiye’yi temsil etti. Türkiye’nin ilk Jeoparkı olan Kula Jeoparkı’nın, Türkiye’nin tek tescilli Avrupa ve UNESCO Global Jeoparkı olmaya devam ettiğini hatırlatan Açıkdil, “Manisa Büyükşehir Belediyesinin himayesinde bulunan Kula ve Salihli Belediyeleri katılımıyla faaliyet gösteren Kula Jeoparkı’nı, yurt dışında tüm toplantı ve konferanslarda tanıtmaya devam ettiklerini söyledi. Toplantıda Manisa’nın yanı sıra Türkiye’yi temsilen yer aldıklarının altını çizen Açıkdil, toplantının ayrıntılarından bahsetti. Toplantıda 10 yeni Jeopark başvurusu ve 4 yıllık sertifika süreleri dolan 18 mevcut Jeoparkın sertifika yenilenme kararının görüşülüp karara bağlandığını ifade eden Açıkdil, “Dünya genelinde 111 Jeoparkın 64 tanesi Avrupa’da yer almaktadır. Buna karşın Türkiye’nin tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu geniş Türk-İslam coğrafyası Jeoparklar açısından bakir alanlardır. Bu bağlamda Kula Jeoparkı sayesinde Türkiye üzerine düşen öncü rolü üstlenerek yeni Jeoparkların ilanına ön ayak olacaktır” dedi.
KULA EVLERİ VE JEOPARK TURİZMİ CANLANDIRACAK
Büyükşehir Belediyesi olarak Eski Kula Evlerini satın alarak restorasyon çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Açıkdil, “Mimarlık Tarihi, kültür ve turizm açısından önem arz eden Kula’nın eski evleri ve Kula Jeoparkı turizm açısından birbirlerini destekleyen iki turizm destinasyonudur. Manisa merkezden başlayan Salihli (Sart), Alaşehir (Philadelphia), Kula, turizm havzası jeopark sayesinde desteklenecektir. Bu noktadan bakıldığında Kula Jeoparkı büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Açıkdil, 36. Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı’na Katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Açıkdil, 36. Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısı’na Katıldı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:07
  • Guneş
   07:48
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı