Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Açıkça Karabağ olmadan olmaz

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 01:11

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’la Türkiye arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulacağını açıkladı.

  Erdoğan dün İran’dan sonra geçtiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı’nda kabul edildi. İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Erdoğan, şunları söyledi:
  “Şu anda Türkiye ile Ermenistan arasındaki bu normalleşme süreci diye ifade ettiğimiz İsviçre’deki anlaşmaların imzalanması, şu anda zaten bir defa Ermenistan tarafından askıya alınmış durumda. Bizim de biliyorsunuz Parlamentoya sevk edilmiş durumda. Ancak bizim Parlamentoya sevk edilen bu normalleşme sürecine yönelik protokolle ilgili çok açık, net bir ifademiz var. O da nedir, dedik ki; bir, bu Dağlık Karabağ konusu, rayonlar konusu bunlar çözüme kavuşmadan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki sorun çözüme kavuşmadan zaten TBMM’den olumlu bir kararın çıkması mümkün değil. Bu çok açık, net ortada. Bunu Minsk Üçlüsü’nün her üçüne de söyledik, her üçüne de anlattık. Buna yönelik olarak kendilerinin bu işi çok daha sıkı ele almaları gerekir ve Ermenistan’a da bu işin ehemmiyeti, önemini anlatmaları lazım. Madrid konusunu bunun için ağırlıklı gündeme getirdik, diğerlerini de aynı şekilde gündeme getirdik. Fakat Ermenistan’ın hala bu konuda hassasiyetinin olmadığını görüyoruz. Nitekim şu anda da zaten 4 ay gibi bir süreç geçti Soçi’den sonra. Olumlu bir gelişme yok.
  Bugün yaptığımız görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanıyla, attığımız en önemli adımlardan bir tanesi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulması konusunda aldığımız karardır. Arkadaşlarımız şimdi onun çalışmasını yoğunlaşarak devam ettirecekler. Temenni ederim ki İstanbul ziyaretinde bunun temelini atma fırsatımız olur. Bu çok kapsamlı, kuşatıcı olacağı için de Türkiye-Azerbaycan arasında geleceği kuşatan en önemli adım olacaktır.”

  Aliyev seçti Erdoğan açtı

  Başbakan Erdoğan Türk Büyükelçiliği yakınında yaptırılan Atatürk Anıtı’nın açılışını yaptı. Erdoğan, Aliyev’e teşekkür ederek, “Büyük lider, Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtının böyle anlamlı bir yerde seçilerek yapılmış olması ve sayın kardeşimin bunu özellikle kendisinin seçmiş olması, yeri kendisinin belirlemiş olması çok çok anlamlı” dedi.

  Erdoğan alkışı hak ediyor

  GÜRCİSTAN Cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili, İran’ın nükleer programıyla ilgili yaşanan gelişmelerin, bölge ülkesi olarak kendilerine de umut verdiğini ifade etti. Dünyanın ciddi bir kriz ortamından kurtarıldığını belirten Saakashvili, “Bu nedenle Erdoğan bütün dünyanın alkışını hak ediyor” dedi.

  Çiçek verdi

  AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Zagulba Sarayı’nda resmi törenle karşıladı. Zagulba Sarayı’na eşi Emine Erdoğan’la gelen Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev tarafından karşılandı. İlham Aliyev, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a çiçek verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı