Eğitim Haberleri

  Açık uçlu soru nedir?

  Hürriyet Eğitim
  08.06.2017 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Bu yıl ilk defa LYS testlerinde kısa cevaplı açık uçlu sorular yer alacak. Peki açık uçlu sorular nedir ve nasıl cevaplanır? Dört yanlış cevap bir doğruyu götürecek mi?

  Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. Bu yıl birçok değişiklik oldu. Bunların arasında bazı bölümlere getirilen barajlar, sınav binalarına giriş saatlerinin erkene alınması, geometri testinin matematiğin içine yerleştirilmesinin yanı sıra her LYS’de çıkacak 3 kısa cevaplı açık uçlu sorular yer alıyor. Açık uçlu soruların ne olduğunu, nasıl cevaplayacaklarını bilmeyen adaylar tedirginlik yaşayabiliyor. Uzmanlar ise adayların bu konuda korkmamasını, doğru yaparlarsa puan alacaklarını ama soruyu yanlış yanıtlarlarsa herhangi bir etkisinin olmayacağını söylüyor. Bu yüzden uzmanlar soruların boş bırakılmayıp yanıtlanması gerektiğini belirtiyor.Açık uçlu soru nedirAÇIK UÇLU SORU NEDİR?

  Kısa cevaplı sorular da denilebilir. Bu sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılıyor ve/veya kodlanıyor.

  Açık uçlu soru nedirBU SORULAR NASIL CEVAPLANACAK?

  Adaylar, sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacak. Bu soruların optik cevap alanları, cevap kağıtlarının arka yüzünde de yer alacak. Kısa cevaplı sorularda cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak.

  Açık uçlu soru nedirAÇIK UÇLU SORULARIN DAĞILIMI

  LYS-1 (Matematik): Matematik testi (3)
  LYS-2 (Fen Bilimleri): Fizik (1), Kimya (1), Biyoloji (1)
  LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı (2)
  LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih (1), Coğrafya (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1)
  LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil (3) 

  Açık uçlu soru nedir

  Açık uçlu soru nedir

  Açık uçlu soru nedir

  Açık uçlu soru nedir

  Açık uçlu soru nedir

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı