Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Açık liseliler için bugün son gün

  Hürriyet Haber
  07 Ekim 2015 - 09:54Son Güncelleme : 07 Ekim 2015 - 09:59

  TEOG sistemiyle açık liselere yerleştirilen ancak örgün ortaöğretim kurumlarında okumak isteyen öğrencilere verilen ek yerleştirme hakkı için bugün (7 Ekim) son gün.

  Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sistemiyle açık liselere yerleştirilen ancak örgün ortaöğretim kurumlarında okumak isteyen öğrencilere ek yerleştirme hakkı vermişti. Ek yerleştirmeden yararlanmak isteyen öğrenciler için başvurular bugün sona eriyor.

  Bakanlık örgün ortaöğretim kurumlarına yerleşemeyen öğrencilerle ilgili illere yazı gönderdi. Yazıda, temel eğitimden ortaöğretime geçiş, tercih, yerleştirme ve nakil işlemlerinin 2015 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yapıldığı belirtildi. Ancak örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bazı öğrencilerin tercih yapmadıkları veya tercih ettikleri uygun herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemedikleri için açıköğretim liselerine yönlendirildikleri ifade edildi. Bu uygulamadan sonra örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için 30 Eylül itibarıyla gerçekleştirilen nakil ve kabuller sonucunda boş kalan kontenjanlar ilan edildi.
      
  Örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler, mevcut taban puan ve kontenjan esasına göre, 7 Ekim’e kadar boş kontenjan ilan edilen okullar için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuracak. Öğrenciler 3 tercihte bulunabilecek. Yerleştirmeler, 9 Ekim’de merkezi olarak yapılacak ve sonuçlar aynı gün ilan edilecek. Buna rağmen hâlâ herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen ancak örgün ortaöğretimde okumak isteyen öğrenciler, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca taban puan ve kontenjan esasına göre yerleştirilecek. Lise eğitiminin zorunlu olması sebebiyle tüm bu işlemlerden sonra herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerin kesin kayıtları ise açık liseye yapılmış sayılacak.

   

   

   

   

  Etiketler: teog , ek yerleştirme
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı