Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Açık görüş heyecanı

  Hürriyet Haber
  10 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 1998 - 00:01

  Kurban Bayramı nedeniyle cezaevlerinde düzenlenen açık görüş dün de sürdü, mahkûmlar eşleri, çocukları ve yakınlarıyla kısa da olsa birbirlerine sarıp hasret giderme fırsatı buldu.

  Bayrampaşa Cezaevi, önceki gün yaşanan firar girişimi nedeniyle dün hareketli ve yoğun saatler yaşadı. Tutuklu ve hükümlü yakınları açık görüşten yararlanmak için sabah erken saatlerden itibaren cezaevi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Güvenlik önlemleri nedeniyle ziyaretçilerin içeri alınması uzun sürünce zaman zaman gergin anlar yaşandı. Ziyaretçiler, cezaevi kapısını yumruklayarak ortalığı, ‘‘Aç aç’’ sesleriyle inlettiler. Kalabalık nedeniyle içeriye girişlerde izdiham yaşandı. Öğle saatlerinde ise cezaevinde tekrar sayım yapıldı.

  Bu arada, İstanbul Demokratik Liseliler Platformu üyesi 4 öğrenci, tutuklanan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması için cezaevi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Gösteriye müdahele eden polis Pelin Uçar ile Mehmet Mutlu'yu gözaltına aldı.

  Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nin küçük mahkûmları, bayram nedeniyle yapılan açık görüşte yakınlarıyla hasret giderdiler. Çocuklarını görmek isteyen aileler, sabah erken saatlerde cezaevi önünde toplandılar. Sıkı kontrollerin ardından içeriye alınan aileler, çocuklarını doyasıya öpüp, bağırlarına bastılar.

  Cezaevine bayram ziyareti

  İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün eşi Fatoş Türk, önceki gün Trabzon Kapalı Ceza ve Tutukevi'ndeki kadın tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti. Bayan Türk, kadın tutuklu ve hükümlülere tülbent, çorap, yağlıboya, guaj boya armağan etti. Bayan Türk, cezaevindeki çocuklarla da özel olarak ilgilenip, sevdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı