İZMİR HABERLERİ

Açık cezaevindeki hükümlünün cep telefonu cezası kaldırıldı

DHA
30 Mayıs 2017 - 16:11Son Güncelleme : 30 Mayıs 2017 - 16:11

Açık cezaevindeki hükümlünün cep telefonu cezası kaldırıldı

DHA

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA) - MANİSA'nın Salihli Açık Cezaevi'nde hükümlü bulunduğu sırada, üniversite sınavına başvuru için ÖSYM bürosuna götürüldüğünde üzerinde cep telefonu bulununca hakkında tutanak tutulan Raşit Var'ın, 11 gün hücre hapsine çarptırıldığı kararı, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi  'üniversite binası cezaevi infaz kurumu değildir' diyerek bozuldu. Hücre hapsi cezası nedeniyle 10 ay geç tahliye edilen Raşit Var'ın avukatı, hazineye karşı tazminat davası açacaklarını söyledi.
İzmir'de işlediği yağma suçundan kesinleşen 5 yıl 4 ay hapis cezasını çekmek üzere Salihli Açık Cezaevi'ne konulan Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu öğrencisi Raşit Var, geçen yıl 7 Ocak'ta, tekrar üniversite sınavına girmek için başvuruda bulunmak üzere, başka bir hükümlü ve kurum müdürü ile birlikte ÖSYM bürosunu gitti.
ÜZERİNDE CEP TELEFONU BULUNDU 
Salihli Meslek Yüksekokulu'nun içinde bulunan ÖSYM bürosuna gittiklerinde, kurum müdürü Var'ın üzerinde cep telefonu bulup tutanak tuttu. Var, cezaevinden izinli olarak çıktığı dönemde cep telefonunu bir arkadaşına sattığını, içinde kalan bazı telefon numaralarını almak istediği için arkadaşının bu sırada getirip kendisine verdiğini söyledi.
SAVCILIK 'KOVUŞTURMAYA YER YOK' DEDİ
Ancak cezaevi yönetimi Raşit Var hakkında, cep telefonu ile yakalandığı için Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Savcılık, 'İnfaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokma' suçunun, ancak ceza infaz kurumuna giriş sırasında yasak eşyanın sokulması veya infaz kurumu içinde bulundurulması halinde oluşabileceğini, oysa o sırada öğrenim gördüğü Meslek Yüksekokulunda bulunduğunu belirterek, 'kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi.
İNFAZ HAKİMLİĞİ HÜCRE HAPSİNİ ONADI
Buna rağmen İnfaz Hakimliği, Salihli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı  tarafından Var'a verilen 11 gün hücre hapsi cezasını onadı.
AVUKATI İTİRAZ ETTİ
Raşit Var'ın avukatı Ergün Bademci, önce Salihli İnfaz Savcılığı, İnfaz Hakimliği ve Salihli Ağır Ceza Mahkemesi'ne kararın kaldırılması için talepte bulundu. Avukatın talepleri reddedildi.
Var ise aldığı hücre hapsi cezası nedeniyle infaz hükümleri gereği 10 ay daha fazla cezaevinde kaldı.
YARGITAY HÜCRE HAPİS CEZASINI BOZDU
Avukatı Bademci, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne 'Kanun yararına bozma' talebiyle başvuruda bulundu. Talebi yerinde gören 1'inci Ceza Dairesi, Var'a verilen 11 gün hücre hapsi cezası kararını, 'üniversite binası ceza infaz kurumu değildir' diyerek bozdu.
Salihli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi de yeniden görülen davada Yargıtay'ın kararına uydu.
AÇIK ÖĞRETİM ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ KAZANDI
Raşit Var, aldığı hücre hapsi cezası nedeniyle cezaevinde 10 ay daha fazla kaldıktan sonra tahliye edildi. Var, girdiği üniversite sınavında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü kazandı. Var, üniversitedeki her iki bölümde de okumaya devam ediyor.
Avukat Ergün Bademci, verilen kararın emsal oluşturabileceğini, cezasını açık cezaevinde çeken hükümlülerin bu kararın ardından, cezaevi binası dışında cep telefonu kullanabileceklerini belirtti. Bademci, müvekkilinin haksız yere 10 ay tutuklu kalmasından dolayı da hazineye karşı tazminat davası açacaklarını söyledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Açık cezaevindeki hükümlünün cep telefonu cezası kaldırıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı