Acıbadem İngiltere’de 3 milyar sterlinlik hastane ihalesinde

Esra SAHİCİ
21 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 22:49

Acıbadem Sağlık Hizmetleri, yurtdışında yatırım için ilk adımı İngiltere’de sağlık söktörüne yönelik açılan 3 milyar sterlinlik ihale ile atacak. Türk asıllı Levent Clinics ile ortaklık kuran Acıbadem, bu ihaleden 3 hastane almayı planlıyor.

ACIBADEM Sağlık Hizmetleri İngiltere’de 3 milyar sterlinlik sağlık sektörüne yönelik hasta garantili hastane işletmeciliği ihalesine gireceğini açıkladı. Bu ihaleyi kazanırsa Acıbadem Sağlık Grubu yurtdışına açılmış olacak. İhaleye katılabilmek için İngiltere’de faaliyet gösteren Türk asıllı Levent Clinics ile konsorsiyum sözleşmesi imzalayan Acıbadem, ihaleden 3 hastane almayı planlıyor.

SAĞLIK HİZMETİNİ RAHATLATMAK:

Acıbadem Sağlık Hizmetleri’nden İMKB’ye yapılan açıklamada İngiltere’de sağlık hizmetlerinin ağırlıklı olarak kamu tarafından sunulduğu ve bu hizmetlerin sunumu ve finansmanının da Ulusal Sağlık Teşkilatı tarafından karşılandığı belirtildi. Son yıllarda İngiltere’de Ulusal Sağlık Teşkilatına bağlı sağlık kuruluşlarında oluşan uzun bekleme listelerinin sağlık sistemini zora soktuğu ifade edilen açıklamada, ‘İngiliz hükümeti muayene, tanı ve ameliyatlarda yaşanan gecikmeleri ve bir yılı aşan bekleme sürelerini kısaltmak istiyor. Bu amaçla hastane ve poliklinik hizmetlerinin özel sektörden satın alınması üzerinde çalışıyor’ dedildi.

3 HASTANE PLANLIYOR:

Acıbadem Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi?: ‘İngiltere’de ameliyat ve ayakta hasta garantili fiyatları belirlenmiş bir sistem var. İngiltere’nin çeşitli bölgelerindeki hastanelerin işletilmesine yönelik ihale olacak. Bu hastanelerin yanısıra İngiltere hükümetinin belirlediği yerlerde de hastane kurma şansına sahip olunabiliyor. Ancak öncelikli hedefimiz ihaleden 3 hastane alabilmek. İngiltere hükümeti 5 yıl süreyle hasta garantisi de veriyor. Levent Clinics ile ihale için konsorsiyum oluşturduk. Rastgale bu ihalelere girilmiyor. Levent Clinics ihaleye katılabilecek firma statüsünde bulunuyor. Bu nedenle bizde bu ihaleye katılabilmek için bu şirket ile konsorsiyum anlaşması imzaladık.’

İNGİLTERE’YE KNOW-HOW:

İhale’ye katılmak için 25 Ekim tarihine kadar gereken müracatı yapacaklarını belirten Aydınlar, ‘Bir Türk şirketinin İngiltere’de sağlık ihalesine girmesi Türkiye için de önemli bir gelişme. Sağlık sektörümüz ve Acıbadem olarak ihaleden hastane almamız durumunda İngiltere’ye know how götürmüş olacağız’ dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı