KAYSERİ HABERLERİ

Acıbadem Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Serap Ceran Çağrıl:

IHA
20.10.2015 - 10:03Son Güncelleme : 20.10.2015 - 10:04

SERAP CERAN ÇAĞRIL

IHA

Acıbadem Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, anne sütünün önemini vurgulayarak, “Bizim ilk 6 ay anne sütü sözümüz çok doğrudur. Çocuklara ilk altı ay anne sütü verilmelidir. Anne sütü alan çocuklar enfeksiyonlara karşı daha fazla koruma altında” dedi.
Emzirmenin önemini belirten Uzman Dr. Serap Ceran Çağrıl, “Emzirme oranlarımız bizim ülkemizde de yüksek başlıyor. Anne bebeğini doğar doğmaz iyi bir şekilde emziriyor. Fakat sonrasında da devam oranlarımız maalesef düşmektedir. Anne sütünün önemini hatırlatmak adına tüm dünyada böyle bir ‘Emzirme Haftası’ etkinliği düzenlendi. Anne sütüyle başlama oranlarımız Türkiye’de yüzde 90 oranlarındadır. Bu oran Avrupa ve diğer ülkelere göre iyi. Annelerimizin beslenme oranları fena değil fakat anne sütüyle devam etme oranlarımız her ay düşüyor. Aslında bizim ilk 6 ay anne sütü sözümüz çok doğrudur. Gerçekten anne sütü bebek için hem ekonomik, hem hijyenik, hem de ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde vitamin, mineral ve kalori içermektedir” diye konuştu. Annelerin anne sütü noktasında teşvik edilmeleri gerektiğini dile getiren Serap Ceran Çağrıl, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Emzirme Haftası bunu hatırlatmak adına düzenlendi. Türkiye’de beslenme noktasında etraftaki büyüklerin çok fazla etkisi oluyor. Annenin sütünün bebeğe göre ayarlandığı birinci ve ikinci aylarda bazen azalmalar olabiliyor. Bu çocuğun kilo alımını değiştirmiyorsa biz de değiştirmiyoruz. Anne etraftakilerden çok fazla baskı görüyor ve mutlaka çocuğun ek gıdaya ihtiyacı varmış hissine kapılıyor. Bir süre sonra da ek mamalara başlanıyor. Biz bu durumu pek fazla onaylamıyoruz. Anne sütünün sadece kısa vadede değil uzun vadede de diyabet, kronik kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığa karşı da uzun vadede ciddi koruma etkisi vardır. Bu anlamda da anne sütünün başarısı çok yüksektir. Hiçbir mama anne sütü kalitesine ulaşamadı. Bütün mama firmaları çok uzun zamandır bunun için uğraşıyorlar fakat hala hiçbir mama bu düzeyde değildir. Dolayısıyla bu kadar kaliteli ve kolay ulaşılan bir gıdadan asla vazgeçmemek gerekir. Ülkemiz orta ekonomik gelişmişlik düzeyinde dolayısıyla bu kadar ekonomik bir gıdanın unutulmaması gerekir. Anne sütü alan bebekler enfeksiyonlara karşı daha fazla koruma altında olurlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Acıbadem Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Serap Ceran Çağrıl: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Acıbadem Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Serap Ceran Çağrıl: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı