"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Acıbadem’e Malezya ve Japonya’dan ortak geliyor, 2.1 milyar dolarlık Mey İçki’yi geçecek işlem görünüyor

ACIBADEM Holding’in İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) yeni ortaklık planı duyurusundan hemen sonra Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’la konuştum:

- Acıbadem Holding’teki yüzde 50 ortağımız Abraaj Capital çıkma kararı aldığında durumu İMKB’de duyurmuştuk. 19 Eylül’e kadar da yeni ortaklık görüşmeleri için başvuruları kabul edeceğimizi açıklamıştık.
- Süreç nasıl işledi?
- 16 Eylül’de başvuruları kapattık.
- Neden?
- Çünkü, Acıbadem’i global bir zincir haline getirecek stratejik ortağı bulduk.
- Kim bu stratejik ortak?
- Integrated Healthcare Holding (IHH). Asya-Pasifik’te sağlık sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteriyor.
- Bu holdingin kökeni nedir?
- Yüzde 70’i Malezya Hükümeti’nin yatırım fonu Khazanah Nasional Berhad, yüzde 30’u da Japon Mitsui&Co.’ya ait.
IHH’nin temel faaliyetlerini sıraladı:
- Hastane ve sağlık sektörü, eğitim ve gayrimenkul yatırımları. Hastane operasyonları Parkway, Pantai ve Apollo adlı 3 ayrı şirketten oluşuyor.
Grubun hastane operasyonlarının Asya-Pasifik coğrafyasının 5 önemli ülkesine yayıldığını vurguladı:
- Singapur, Malezya, Brunei, Hindistan ve Çin’de 16 hastaneyle faaliyet gösteriyor. 2012’de devreye girecek 3 hastane ile sayı 19’a çıkacak. Yıllık cirosu 1.1 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.
Mehmet Ali Aydınlar, IHH’nin tamamına sahip olduğu Parkway hastanelerinin Singapur, Hindistan, Brunei ve Çin’de, Pantai hastanelerinin de Malezya’da hizmet verdiğini aktardı:
- IHH, Hindistan’da 53 hastanesi bulunan Apollo Hospitals’ın yüzde 8.8’ine sahip. Apollo Hospitals’ın cirosu 1.3 milyar dolar.
Abraaj Capital’in attığı adımın altını çizdi:
- Abraaj Capital, Acıbadem’deki yüzde 50 hissesini IHH’ya devredecek. Bedelin yüzde 60’ını nakit alıp kasasına koyacak. Yüzde 40’ına karşılık IHH’dan hisse alacak.
- Yani, dolaylı olarak Acıbadem’deki ortaklığı sürecek öyle mi?
- Evet, bir anlamda öyle.
Aydınlar, kendi planını da anlattı:
- Ben de Acıbadem’deki hisselerimin bir bölümünü IHH’ya devredeceğim. Karşılığında IHH’dan hisse alacağım ve yönetim kurullarına gireceğim.
Acıbadem’i global zincirde öne çıkaracak noktaya değindi:
- IHH, bu ortaklıkla birlikte Ortadoğu ve Balkanların yönetimini bana bırakacak. Bizim hastanelerimizi görüp beğendiler. Biz onlara, onlar bize karşılıklı çok şey katacağız.
- Siz hisselerinizi kaça satıyorsunuz? IHH’dan hisseleri kaça alıyorsunuz? Kısacası ne kadarlık bir işlem olacak bu iş?
- Aralık ayından önce kesin rakamları vermem mümkün değil. Ancak, bu iş Texas Pasific Company’nin (TPG) Mey İçki’deki hisselerini Diageo’ya satışından daha büyük bir işlem olacak.
- TPG, işlem sonucu 2.1 milyar dolar almış olacak. Sizin işlem bu rakamı da geçiyor mu?
- Evet, geçecek... Bu iş 2011 yılının en büyük yabancı sermaye girişi olacak. Malezya’dan ilk kez bu boyutta yabancı sermaye gelmiş olacak.
Acıbadem, 16’yı bulmak üzere olan hastaneleriyle Türkiye’de hizmet veriyor, Balkanlar’a da adım adım gidiyor...
Şimdi, IHH’yla global boyutta büyümenin kapısını aralıyor...

/images/100/0x0/55eb27cbf018fbb8f8aee7f0

Mitsui, 67 ülkede faaliyet gösteriyor

MEHMET Ali Aydınlar, yeni ortağı IHH’da yüzde 30 payı bulunan Japon Mitsui&Co’yu kısaca tanıttı:
- 67 ülkede enerji, metal-makine, mineral kaynaklar, altyapı, kimya, lojistik, tekstil ve finansal sektörlerde faaliyet gösteriyor.

25 milyar doları yönetiyor

MEHMET Ali Aydınlar, IHH’nin yüzde 70’ine sahip Malezya hükümetine ait Kzanah adlı 25 milyar dolarlık varlık yönetim fonunu anlattı:
- Fonun yatırımları arasında, Axiata ve Malezya Telekom, - Malezya’nın en büyük elektrik dağıtım şirketi Tenaga Nasional, - Malezya’nın ikinci büyük finansal hizmet sağlayıcısı CIMB Group,
- Malezya’nın en önemli otomobil üreticisi Proton var.

900 milyon dolarlık sağlık GYO’su var

MEHMET Ali Aydınlar, yeni ortağı IHH’nın Parkway adıyla 900 milyon dolarlık bir sağlık GYO’suna sahip olduğunu ifade etti:
- Parkway GYO, 1.3 milyar doları aşan değeri bulunan 33 gayrimenkulü yönetiyor. Şirket, Singapur Borsası’nda işlem görüyor...

2016’da 50 hastane ve 9 bin yatağı bulacak

ACIBADEM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Integrated Healthcare Holding’le stratejik ortaklığın oluşturacağı büyüklüğe dikkat çekti:
- Birleşmeyle 5 ülkede faaliyet gösteren 30 hastane ve 80 ek klinik ünitesi ile 5 bin 72 hasta yatağı bulunan global sağlık oyuncusu ortaya çıkacak.
2016 hedefini aktardı:
- 5 yıl sonra hastane sayısı 50’ye, hasta yatağı sayısı da 9 bine yükselecek. Dünyada ikinci büyük zincir ortaya çıkacak.

İki üniversiteleri var, bizimle uyum sağlıyor

MEHMET Ali Aydınlar, Acıbadem Üniversitesi’nin sadece sağlık alanında eğitim verdiğine dikkat çekti:
- IHH’nın bünyesinde Parkway Education ve International Medical University adlı iki eğitim kurumu var. Malezya ve Singapur’da eğitim hizmetini sürdürüyorlar. IHH’nın bu yönü de Acıbadem’le uyum sağlıyor.

X