Acıbadem’de işlem 1.6 milyar dolardan bitti

Hürriyet Haber
25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japon ortaklı Malezyalı yatırım fonu Khazanah ve sağlık birimi Integrated Healthcare (IHH) Acıbadem Sağlık’ın yüzde 75 hissesine 1.6 milyar dolarlık toplam değer üzerinden sahip oldu.

Khazanah ve IHH, 1 milyar 260 milyon dolar olan yüzde 75’lik Acıbadem hissesinin yüzde 50’sini Abraaj Capital’den yüzde 25’ini ise Aydınlar Ailesi’nden satın aldı. Abraaj Capital, Acıbadem Sağlık Yatırımları Holding A.S. ve ilişkili şirketlerdeki yüzde 50 hissesinin tamamının IHH ve Khazanah’a satışının başarıyla tamamlandığını açıkladı. Anlaşmanın şartlarına göre IHH ve Khazanah, Acıbadem’in yüzde 75 hissesini, Abraaj ve Aydınlar Ailesi’nden nakit ve yeni ihraç edilecek IHH hissesi karşılığında satın aldı. İşlemin tamamlanması ile birlikte Abraaj Capital Malezya, Singapur, Hindistan ve Türkiye’de geniş bir ağa sahip olan ve Çin, Brunei, Abu Dhabi ve Integrated Healthcare’de hissedar oldu.

Aydınlar CEO oldu
Abraaj Capital ve Acıbadem, Integrated Healthcare yönetim kurulunda Abraaj Capital Asya ekibinin CEO’su Omar Lodhi, ve Acıbadem’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Aydınlar tarafından resmi olarak temsil edilecek. Abraaj Capital Türkiye CEO’su Selçuk Yorgancıoğlu, Acıbadem yönetim kurulundaki görevine devam edecek.

İyi yerlere gelecek
Abraaj Capital Kurucusu ve Grup CEO’su Arif Naqvi, “Acıbadem’in, büyümesi devam edecek. İleride Integrated Healthcare Grubu’nun aktif yönetim anlayışı altında daha da iyi yerlere geleceğine güveniyoruz. Khazanah ve Mitsui ile yaptığımız ortaklıktan son derece memnunuz ve bu ortaklığın yüksek getirili bir işbirliği olarak devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Başbakan’a gitti

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Acıbadem Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile Malezya Devlet Yatırım Fonu İcra Kurulu Başkanı Dato Azman’ı birlikte kabul etti. Aydınlar, Azman’ın ortağı olduğunu belirterek, “Yeni ortağımızı Başbakanımızla tanıştırdım” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı