Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Acı nöbeti

  Ergün AYAZ - Aziz GÜVENER / DHA
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 18 bin kişinin yaşamını yitirdiği 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünde Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da törenler düzenlenirken hayatını kaybedenler gözyaşları ve dualarla anıldı.

  GÖLCÜK 7.4 büyüklüğündeki depremin 13’üncü yıl dönümünde, felaketin merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde deprem kurbanlarının büyük bir bölümünün mezarının bulunduğu 17 Ağustos Mezarlığı, ziyaretçi akınına uğradı. Gece 03.02’de ise Kavaklı sahilinde yaptırılan Deprem Anıtı önünde saygı duruşunda bulunuldu.
  ADAPAZARI 4 bin kişinin yaşamını yitirdiği Adapazarı’ndaki anma etkinliğine katılım geçen yıllara göre daha azdı. Saat 03.02’de Kent Meydanı’nda yapılan anmaya yaklaşık 50 kişi katıldı. Depremde kızını kaybeden Firdevs Akgül, aradan 13 yıl geçse de depremde yakınlarını kaybedenler için acının hâlâ taze olduğunu söyledi.
  YALOVA 2 bin 504 kişinin hayatını kaybettiği, 10 bin 201 bina ve işyerinin yıkıldığı Yalova’da, 17 Ağustos Parkı’nda bulunan Deprem Anıtı’nda tören düzenlendi. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği meşaleli yürüyüşle başladı. Deprem Anıtı’na yürüyen Yalovalılar deprem kurbanlarının isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçek bıraktı.
  İZMİR Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) üyeleri, ‘Depreme Duyarlılık Yürüyüşü’ yaptı. Gündoğdu Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar, ellerindeki meşaleler ve dövizlerle, sessiz bir yürüyüş yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Emekli ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferdan Çiftçi, “Ranta dayalı, bilimi reddeden sağlıksız yapılar ve yapılaşmayla depremler, afete dönüşmesin” diye uyardı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı