Ege Haberleri

  Acı buluşma

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maganda ateşi kurbanı Umut Ceylan'ın ailesini, 2003 yılında Foça'da yine maganda kurbanı olan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un avukat dedesi Tuncer Eşsizhan, eşi Gülay Eşsizhan ve kızı Özge Eşsizhan ziyaret etti.   Karabağlar/da, parkta kaydırakta oynadığı sırada kimliği belirsiz magandanın açtığı ateşle canından olan 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın ailesini, 2003 yılında Foça'da yine maganda kurbanı olan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un avukat dedesi Tuncer Eşsizhan, eşi Gülay Eşsizhan ve kızı Özge Eşsizhan ziyaret etti. Acılı baba Ufuk Ceylan, Türkiye'de yaşamanın şans haline geldiğini söyledi. Tuncer Eşsizhan ise, caydırıcı önlemler alınmadan yeni acılar yaşanacağını söyledi.
  Bozyaka semtinde geçen hafta pazartesi saat 22.30 sıralarında 5713 Sokakta meydana gelen olayda, 6 yaşındaki Umut Ceylan, General Asım Gündüz Parkı'nda kaydırakta oynarken kimliği belirsiz magandanın açtığı ateş sonrasında sırtına isabet eden kurşunla yaralandı. Küçük Umut annesi Gülhan Ceylan tarafından kaldırıldığı İzmir Eğitim Hastanesi'nde de hayatını kaybetti. Olayın ardından anne Gülhan Ceylan ve baba Ufuk Ceylan'ın magandanın bulunmasına yönelik çağrıları sonrasında küçük Umut, bireysel silahsızlanmanın simgelerinden oldu.
  Milletvekilleri  ölenlerden sorumlu

  Umut Ceylan'ın annesi Gülhan Ceylan ve babası Ufuk Ceylan'ın son ziyaretçileri ise, 2003 yılında Foça'da yine maganda kurbanı olan 2.5 yaşındaki Ali Stair Grimason'un dedesi avukat Tuncer Eşsizhan, eşi Gülay Eşsizhan ve kızı Özge Eşsizhan oldu. Maganda acısını yaşayan iki ailenin buluşmasında gözyaşları durmadı. Ailenin yaşadıklarını, hissettiklerini bildiğini söyleyen Tuncer Eşsizhan, “Bu acıyı çok iyi biliriz, bizim ocağımıza da düştü, kavurdu. Bu acının her gün yeniden yaşanacağını söylemeliyim. Bu olaylar kader değil. Alistair'in bebek arabasında uyuduğu sırada maganda kurbanı olması alın yazısı değil. Ali Stairin daha 2.5 yaşındayken kime ne zararı vardı. Eğer orada silah olmasıydı, devlet baba vataşdaşlarının canına önem verseydi o silahları ortadan kaldırsaydı Alistair bugün 11 yaşında olacaktı. Umut da okulu için kıyafet almanın mutluluğunru yaşayacaktı. Devlet silaha seyirci kalmasaydı Umut yaşacaktı” dedi.
  Örf ve ananelerle silahın topluma özendirildiğini de dile getiren Tuncer Eşsizhan, “Toplum silah sever bir toplum haline getirildi. Devlet silah sever hale getirildi. Örf ve anane diyerek silah özendirildi. Bizim göz yaşımız ancak başkaları ölmediği zaman diner. Devletin görevi vatandaşını yaşatmaktır. Torunumuz öldükten sonra devletin bu konuda eksikliğini gördüm. Torunum için hukuk avukatlığını bıraktım, ceza avukatı oldum. Katile en ağır cezanın verilmesini sağladık. Ama silahsızlanma için verdiğimiz mücadele sonuç verseydi, toplanan imzalar göz önünde bulundurulsaydı bu gün Umut ölmeyecekti. O yasaları çıkarmayan milletvekilleri, bu ölenlerden sorumludur. Vicdani olarak sorumludur. Patır patır çevreden silahlardan kurşun gelmenin önüne geçemediler. Ben torunumu kaybettim, kızımın kayatı kayboldu. O katil de bir zavallı, eline silah verilmiş bir zavallı. O katilin yakalanması önemli değil. Silahlanmanın önüne geçmeliyiz. Ben silahsızlanma yasası sözü veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in takipcisi olacağım” dedi.


  ACILI BABA, SİGARA İÇİN ÇIKTI, SİLAH İÇİNDE ÇIKSIN
  Umut Ceylan'ın babası Ufuk Ceylan ise, kendilerinin de bireysel silahsızlhanma istediklerini söyleyerek, “Dışarıda yaşam var. İnsanlar bu tür olaylar sonrasında kafasında soru işareti ve korkularla yaşamamalı. Sigara için yasa çıkartıldı. Kapalı alanlarda sigara içilmiyor. Delet bunu çok güzel uyguladı. Silahsızlanma için de yasa çıksın. Ülkede şansına yaşıyormuşuz gibi geliyor. Bunun önüne geçilmeli” dedi.


  68 BİN 100 NOKTADAN GELMİŞ OLABİLİR
  Bu arada, Umut Ceylan'ın maganda kurbanı olmasının ardından katili bulmak için İzmir polisinin sürdürdüğü çalışmalar da devam etti. Ankara'dan gelen uzman ekibin ve İzmir polisin ortak yaptığı çalışma sonrasında, kurşunun tam 68 bin 100 farklı noktadan gelmiş olabileceği tespit edildi. Araştırmalarda bu veriler ışığında bölge genişletilerek devam ettiği bildirildi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı