Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Açı, Bosphorus School’u aldı öğrencilere kapıyı gösterdi

TÜRKİYE’de yaşayan yabancıların çocuklarına yönelik İstanbul’da faaliyet gösteren üç okuldan biri olan Bahçeköy’deki Bosphorus International School’u satın alan Açı Eğitim Kurumları’nın, ilk işi yabancı öğrencilere kapıyı göstermek oldu.

Türk öğrencilere ise eğitimlerine Akatlar’daki Açı İlköğretim Okulu’nda devam edebilecekleri lütfunda bulundu.

TÜRKİYE’de yaşayan yabancıların çocuklarına yönelik faaliyet gösteren Bahçeköy’deki Bosphorus International School’u, Açı Eğitim Kurumları satın alınca, yabancı öğrencilere kapıyı gösterildi. Okulu satın alıralmaz velilere "masraflarla başa çıkamıyoruz. Okulu kapatıyoruz" diye mektup gönderen Açı, eğitimine devam etmek isteyen Türk öğrencilere de Akatlar’daki Açı İlköğretim Okulu’nun yolunu gösterdi. Bahçeköy’deki Bosphorus International School’da ise ana sınıfından itibaren eğitime devam edileceği açıklandı.

BIP Eğitim Hizmetleri, finansman sıkıntısına girince, 100 öğrenciyle eğitim veren Bahçeköy İlköğretim Okulu ve Bosphorus İnternational School’u Açı Eğitim Kurumları’na devretti. 9 yıldır eğitim veren bu okulları satın alan Açı Eğitim Kurumları da öğrenci sayısını yetersiz bulunca, okulun ilk öğretim bölümünü kapatma, eğitime ana sınıfıyla yeni baştan başlama kararı aldı. Bu da velilerin tepkisine yol açtı.

VELİLERE BİLDİRİLDİ: Öğrencilerinin 46’sını yabancıların, 54’ünü de Türkler’in oluşturduğu okulda, Türk öğrenciler yıllık 16 bin YTL, yabancılar ise 12 bin YTL karşılığında eğitim görüyordu. Okulu devralmasının ardından, aldığı "eğitime silbaştan başlama kararı"nı velilere bir mektup göndererek duyuran Açı Eğitim Kurumları, "Geçtiğimiz altı ayda yaptığımız çalışmalar sonucunda, eğitime sadece 3-6 yaş grubuna yönelik okul öncesi bölümümüzde devam etme kararı aldık. Bu nedenle, Bosphorus International ile Bahçeköy İlk Öğretim Okulu’nda, önümüzdeki eğitim döneminde sadece birinci sınıf öğrencilerine eğitim verilecek. Türk öğrenciler, istediği taktirde Akatlar Açı İlköğretim Okulu’nda eğitimlerine devam edebilir" denildi. Ayrıca, çocuğunu Akatlar Açı İlköğretim Okulu’na göndermek isteyen velilere de aralık ayı sonuna kadar kayıt yaptırma zorunluluğu getirildi.

MASRAFI KARŞILAMIYOR: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, Bosphorus International ile Bahçeköy İlk Öğretim Okulu velilerinin başvurularıyla ilgili olarak, Açı Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Gürçay’la görüştü. Okulu satın aldıktan sonra yaptıkları maliyet hesaplamaları sonucunda, okulun ayakta tutulabilemeyeceğinin ortaya çıktığını söyleyen Gürçay, "Sınıflar 7-8 kişik öğrenci gruplarından oluşuyor. Bu da, bırakın okulu, öğretmen masraflarının bile karşılanmasını zorlaştırıyor. Buna karşın, masrafların bir kısmını üstlenerek, okulu bu eğitim yılında ayakta tutmayı başardık. Ayrıca, okulu satın aldığımıza göre, öğrencilerin hangi kampüste eğitim göreceklerini belirlemek de bize düşüyor. Biz bu okulda bu kadar az sayıda öğrenciye eğitim hizmeti veremeyiz" dedi.

Başkan’dan ’çocukları göndermeyin’ çağrısı

ŞU anda Türkiye’de 483 özel okul olduğunu ve bu okullarda fiyatların 3 milyar lira ile 15 milyar lira arasında değiştiğini söyleyen Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, "Açı’nın bu uygulamasıyla ilgili olarak bize de çok sayıda veli şikayeti geldi. Bu uygulamanın yalnış olduğunu düşünüyoruz. Okulun satın alınması durumunda birkaç ay önce haber vermek şartıyla kapatılması konusunda kimse kanunen brşey yapamaz. Ama velilerin bu konuyu derhal il milli eğitim müdürlüğüne bildirmeleri gerekiyor. İstanbul’da bu kadar çok özel okul varken, velilerin çocuklarını öğrencilerine böyle bir uygulamada bulunan okula göndermemeleri gerekiyor" dedi.
X