Dünya Haberleri

  Acı biberden süper ağrı kesici yapıldı

  Hürriyet Haber
  05.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, acı kırmızı biberin içindeki "kapsaisin" maddesini kullanarak çok etkili yeni bir ağrı kesici ürettiler.

  Doğum sancılarından diş operasyonlarına kadar birçok alanda kullanılabilecek ilaç, ağrıyı tam olarak keserken hareket ve dokunma kabiliyetini de etkilemiyor.

  Bugüne dek lokal anestezi işlemlerinde kullanılan "lidokain" ile kombine edilen ve "biber gazı" spreylerinin içinde de bulunan "kapsaisin"den elde edilen ilacın, kronik ağrıları bulunan hastaların günlük hayatlarını da "normal" sürdürmelerine yardımcı olacağı belirtildi. Dr. Story Landis, hastanın "uyuşturmadan" acısını kesen yeni ilaç için "Düşünme, dikkat, koordinasyon ve sinir sisteminin diğer önemli işlevlerini sekteye uğratmadan patolojik ağrıyı yok ediyor" dedi. Diğer uzmanlar da bu yöntemin genel anesteziyi gereksiz kılabileceğini ve birçok ameliyatta hastaların uyanık kalabileceğini söyledi. Şu anda enjeksiyon yöntemiyle uygulanan ilaç, yakında hap şekline de getirilebilir. İlacın şimdilik en büyük sorunu, enjeksiyon anında verdiği yanma hissi ve etki süresi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı