« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Acı ama gerçek

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Orhan KAYNAR

Her ne kadar Trabzonspor'un şampiyonluk umudu, matematiksel olarak devam etse de, bana göre bundan sonrası çok zor. Acı ama maalesef gerçek de bu. Ben burada geçmişi kurcalamanın kimseye yararı olacağını sanmıyorum. Çünkü bizim rakibimiz, yine bizlerdik ve sevgili Hasan Yılmaer ağabeyimin aylar önce yazdığı gibi, birbirimizi yiyerek, sonunda bunu da başardık!

İsterseniz, önce lige şöyle bir göz atalım...

Zirve yarışı yapan üç takımın, aldığı mağlubiyet sayısı aynı. Son haftaya kadar üç takım, 5'er yenilgiyle girmişler. Burada ilginç olan, Trabzonspor'un iki yenilgisi Çanakkale Dardanelspor'a, biri Samsunspor'a, diğeri kendi evinde Gençlerbirliği'ne, bir diğeri ise Beşiktaş'a...

Beşiktaş‘ı bir tarafa bırakırsak, Trabzonspor’un zirve mücadelesinde rakiplerine ezilmediğini rahatlıkla görebiliriz. Üstelik, böylesine kısıtlı bir kadroyla... Rakiplerinin kulübe zenginliği dikkate alınır ve buna anormal sakatlıklar da eklenirse, Trabzonspor'un hala yarışta olmasını küçümsememek gerekir.

Elbette ki, burada akla gelen ilk soru; İstenilen transferler neden yapılamadı?

YILLARIN SORUNU

Bu zaten yılların sorunu. Her ne hikmetse, Şota dışında yabancı transferinde Trabzonspor talihsiz, ya da beceriksiz. Ancak bu kez böyle olacağını hiç sanmıyorum. Evet; Trabzonspor 14 yıldır şampiyonluk yaşayamadı. Aslında bu derdi Galatasaray da çekti. Bizim kuşaktakiler, Beşiktaş'ın Trabzon'da, küme düşmemek için mücadele verdiğini de çok iyi anımsarlar. Yani futbolda her şey olabilir. Kadrosuna baktığınızda, Beşiktaş'ın bugün bulunduğu konum sizce doğal mı?

Elbette ki bu söylemler, Trabzonspor'un özürü olamaz. Ancak; yanlışlar alt alta sıralanırsa, geçmişten ders alınarak, en azından bir tedbir olabilir. O da artık, özellikle yabancı transferinde, isabet kaydederek! Şu an için yapılması gereken tek şey var.

Trabzonspor'un kendi bünyesindeki operasyon belirlenmeli, Başkan M.Ali Yılmaz'ın söylediği gibi, hazırlanan reçete yaşama geçirilmelidir. Daha önce vurguladığım gibi, iç transfer bugünden başlatılmalı, yabancı olayı da, aynı zaman dilimi içersinde noktalanmalıdır.

Ağıt yakmak, geçmişi deşmek, Trabzonspor'a bir yarar sağlamaz. Bugünden kadronu belirleyip, geleceğin hesaplarını yapacaksın. Bu maratonda, hepimizin yanlışları da olabilir ve olmuştur da... Burada asıl önemli olan, bu yanlışlardan ders çıkartıp, yeni bir yanlışa daha düşmemek. Ne yazık ki, Trabzonspor 14 yıldır aynı yanlışları yapıyor ve bunun faturası da çok ağır oluyor. Umarım bu kez tersi olur! Kısacası Trabzonspor, sahada da, kulübede de kadro zengini olmak zorundadır. Bunun bedelini, bu sezon ödedik. Hiç olmazsa, önümüzdeki sezon aynı filmi izlemeyelim!


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.