Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  AÇEV: Babalığı bilmiyorlar, çocuklarıyla yeterince ilgili değiller

  Nuran ÇAKMAKÇI
  14.06.2017 - 09:57 | Son Güncelleme:

  Babaların çocuk gelişimindeki rolü ve sorumlulukları konusunda farkındalık yaratmak için 1996’dan beri eğitimler düzenleyen AÇEV, Bernard van Leer Vakfı’nın da desteğiyle ‘Türkiye’de Babalık’ isimli bir araştırma yaptı. Buna göre, babaların neredeyse tamamı (yüzde 91) çocuk bakımından anneyi sorumlu tutuyor. Yarısından fazlası (yüzde 58) ilk baba olduklarında ne yapacaklarını bilmiyor. Yüzde 33’ü yasaklama, yüzde 24’ü sözel psikolojik şiddet, yüzde 13’ü fiziksel şiddet uyguluyor ve bazıları bunun faydalı olduğunu düşünüyor.

  Çocuk gelişiminde babaların rolüne dikkat çekmek amacıyla bu yıl Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) yaptığı, Türkiye’deki en kapsamlı bilimsel araştırma olan Babalık Araştırması’nın sonuçları çarpıcı. 3 binden fazla babayla yapılan araştırmaya göre babaların yüzde 92’si sevdikleri için çocuk sahibi olduklarını söylerken yüzde 91’i çocuk bakımında birincil sorumlunun anne olduğunu belirtiyor.

  24 yıldır erken çocukluk alanında bilimsel eğitim ve savunu çalışmaları yürüten AÇEV, babaların çocuk gelişimindeki rolü ve sorumlulukları konusunda farkındalık yaratmak için 1996’dan bu yana babalara yönelik eğitimler düzenliyor. Bu yılki çalışmalarında ‘ilgili babalık’ temasını gündemine alan vakıf, Türkiye’de babalık profillerini daha yakından tanımak amacıyla Bernard van Leer Vakfı’nın da desteğiyle ‘Türkiye’de Babalık’ isimli bir araştırma yaptı. Babalık konusunda ülkemizdeki en kapsamlı bilimsel çalışma olan araştırmanın sonuçları açıklandı.

  AÇEV: Babalığı bilmiyorlar, çocuklarıyla yeterince ilgili değiller

  YARISI ÇOCUĞUNU TUVALETE BİLE GÖTÜRMÜYOR

  Babalık Araştırması sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Güler Fişek, şunları söylüyor:

  “51 ilden 3.235 babanın katılımıyla yapılan araştırma, Türkiye’de erkeklerin çocuk bakımı ve gelişimine bakış açılarına dair ilginç iç görüler sunuyor. Yüzde 92 oranında çocukları çok sevdiği için çocuk sahibi olduğunu belirten babaların, yüzde 91’i ise çocuk bakımında birincil sorumlunun anne olduğunu söylüyor. Araştırmaya göre babaların yüzde 50’si çocuğunu hiçbir zaman tuvalete götürmediğini, yüzde 36’sı çocuğunun hiç altını değiştirmediğini, yüzde 35’i ise hiçbir zaman tırnaklarını kesmediğini söylüyor. Çocukların fiziksel bakımına katılmayan babalar, aynı zamanda ev içindeki diğer işleri de paylaşmıyor.”

  Prof. Dr. Fişek, babaların çocuklar daha küçükken bakımlarından uzak durduklarını, onlar büyüdükçe ilgilerinin arttığını söyleyerek, “Babalar kontrol ve disiplin konusunda zorlanıyorlar, çocuklarının hayatındaki kötü kişi olmamak için kural koymaktan kaçınıyorlar. Yakınlık konusunu ise gündeme getirmekten keyif alıyorlar ama çocukla zaman geçirmeyi de birlikte TV izlemek olarak tanımlıyorlar. Babaların yüzde 79’u çocuklarıyla evdeyken televizyon izliyor” diyor.  

  OKUL ETKİNLİKLERİNE KATILMIYORLAR

  Araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

  Babaların yüzde 35’i çocuklarının okul etkinliklerine katılmıyor. Yarısından fazlası hiç yemek yapmıyor ve ev temizliğine destek olmuyor. Sadece 4 babadan biri çamaşır yıkama, asma ve cam silme işlerine yardımcı oluyor. Konu eğitim olduğunduysa yüzde 35’i çocuklarının okul etkinliklerine ya hiç katılmadıklarını ya da nadir olarak katıldıklarını söylüyor. Babalar ev dışına çıktılarında da durum pek farklı değil. Genelde çocuklarıyla birlikte sokakta dolaşarak, akraba ziyaretleri gerçekleştirerek ve alışveriş merkezlerine giderek zaman geçiriyorlar. Çocuklara uygun sinema veya tiyatroya giden babaların oranı ise yalnızca yüzde 30.

  ÇALIŞMA SAATLERİ UZUN, ÇOCUKLARINA ANCAK 2 SAAT AYIRIYORLAR

  Babaların çalışma saatleri uzun, çocukla birlikte geçirdikleri zaman gelişimlerini desteklemiyor.  Babalar gün içinde ortalama 9 saat 20 dakikalarını işte geçiriyor, çocuklarına 2 saat 20 dakika ayırabiliyorlar. Ama çocukla geçirilen zamanın içeriği onların gelişimlerini destekleyecek nitelikte değil. Babaların yalnızca yarısı çocuklarına masal ve hikaye anlatıyor. Yüzde 57’si ise çocuklarıyla birlikte kurmaca oyunlar oynamıyor. 

  BABALAR, ANNELERİN GÜÇSÜZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

  Babalık davranışlarını etkileyen bir diğer faktör de kadına karşı cinsiyetçi tutum. Babaların yüzde 78’i kadınların, tabiatları gereği erkeklerden daha güçsüz olduğunu düşünüyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanmayan babalar çocuklarının fiziksel bakımına da katılmıyor.

  “CEZA FAYDALI”

  Çocuklarının zararına olan bazı disiplin yöntemlerini onlar için faydalı olduğunu zannederek uygulayan babalar da var. Bazı babalar “şöyle hafifçe vurmanın”, dövmek “olmadığını” düşünüyor. Ancak babaların büyük bir çoğunluğu kendi babalarından gördükleri şiddeti unutamadıklarını ve bugün bile hatırladıklarını söylüyor.

  AÇEV: Babalığı bilmiyorlar, çocuklarıyla yeterince ilgili değiller

  AÇEV: Babalığı bilmiyorlar, çocuklarıyla yeterince ilgili değiller

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı